Már a hetvenes-nyolcvanas években luxusautókkal közlekedtek Budapesten a szervezett bűnözői csoportok tagjai, miközben a havi átlagkereset alig 3-4 ezer forint volt. Évtizedekig azért dolgoztak, hogy nagy, nemzetközi maffiát hozzanak létre, de a terv - egyebek között a nyelvtudás hiányában - megbukott. Ez a Fülke, a hvg.hu podcastja, vendégünk a Maffiózók mackónadrágban című könyv szerzője, Dezső András, és Bezsenyi Tamás kriminológus.
Kasszafúrókból lettek a mai magyar szervezett bűnözés vezető alakjai, akik a ’70-es években még rózsadombi mackókat pakoltak ki, követőik a ’80-as években valutával üzleteltek, a ’90-es évek egyik nagy ügye az olajszőkítés volt, aztán következtek a 2000-es évek pénzszállító-rablásai. Dezső András, az Index újságírója könyvet írt a magyar szervezett bűnözés történetéről Maffiózók mackónadrágban – A magyar szervezett bűnözés regényes története a 70-es évektől napjainkig címmel.
A hvg.hu közéleti podcastjában, a Fülkében a szerzővel és Bezsenyi Tamás kriminológussal beszélgettünk. Szóba került, hogy
- van-e magyar keresztapa,
- miért jártak mackónadrágban a magyar zsiványok,
- mikor és miért alakult ki a szervezett bűnözés Magyarországon,
- mennyit kerestek a bűnözők.
A beszélgetést rendhagyó módon egy kávézóban vettük fel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.