Gazdaság hvg.hu 2019. június. 07. 09:19

Új kutatás: évtizedeken belül lakhatóvá válik Szibéria a klímaváltozás miatt

Akár negyedével is csökkenhet a jéggel borított felszín nagysága.

Orosz és amerikai kutatók szerint akár 9,1 Celsius-fokkal is nőhet a téli hőmérséklet Szibériában, ezzel ötszörösére növelve a lakható területek nagyságát – írja az Independent.

Ha ez megtörténne, úgy megnyílna az Uraltól keletre található, ősidők óta jéggel borított terület egy része, bár az olvadás után erősen mocsarassá váló terület alighanem csak a növényvilágnak és rovaroknak lenne a legjobb élőhely – figyelmeztet Vlagyimir Csupmov, az orosz Greenpeace egyik aktivistája.

A kutatócsoportok felmérése két különböző mértékű lehetséges olvadást jósol, melyeket az Éghajlat-változási Kormányközi Testület (IPCC) is jóváhagyott. Ha az üvegházhatású gázok kibocsátása 2020-ban tetőzne, az csak enyhébb, 3.4 Celsius-fokos változást eredményezne, azonban ha folytatódik a károsanyag-kibocsátás növekedése az évszázad végéig, a terület jégtakarója drasztikus olvadásnak indulhat.

Elena Parfenova, a kutatás vezetője szerint az így megnyíló terület fontos lehetne Oroszország amúgy kietlen ázsiai részének mezőgazdaságában, de a térség infrastrukturális fejlesztése nélkül nem lehetne hasznosítani. Bár az ázsiai rész Oroszország teljes területének 77 százalékát teszi ki, lakosságának mégis csak 27 százalékát adja. A legvészjóslóbb kutatási eredmény szerint az ország távolkeleti részének jéggel borított aránya 65-ről 40 százalékra eshet vissza 2080-ig.

Korábban megírtuk, hogy az évszázad végére akár az Alpok legnagyobb része is jégmentes lehet.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.