Gazdaság hvg.hu 2019. május. 15. 09:53

Az elemzők egyik szeme sír, a másik nevet a GDP-adatot látva

Az építőipari bővülés, az ipar jelentős termelésnövekedése és a továbbra is két számjegyű béremelkedés mellett lehetett volna jobb is az adat.

Virovácz Péter, az ING elemzője szerint az ezredforduló óta nem volt példa arra, hogy a magyar GDP 5,3 százalékkal növekedett az első negyedévben, ez csaknem két évtizedes rekord.

Az elemző kiemelte, az adat egyrészt felülmúlta a piaci várakozásokat (amelyeket főleg a külföldi elemzők gyenge előrejelzései húztak lefelé), másrészt pedig gyorsulást jelent a tavalyi év végéhez képest. Pár hónappal ezelőtt az adat szenzáció lett volna, ám látva a január-márciusi ipari, kiskereskedelmi és építőipari adatokat, a gazdasági gyorsulás várható volt. Hozzátette azt is, számára némiképp csalódást keltő az adat, hiszen a közel 50 százalékos építőipari bővülés, az ipar jelentős termelésnövekedése és a továbbra is két számjegyű béremelkedés mellett ennél magasabb növekedési ütemre számított.

Virovácz Péter szerint összességében elmondható, hogy a magyar gazdaság továbbra is jól teljesít, és várhatóan ezzel a teljesítménnyel az EU-tagországok élvonalába tartozhatott, ismét. A mai erős adat ellenére úgy véli, hogy a GDP-növekedés 2019 egészében veszíthet a tavalyi lendületéből. A kapacitáskorlátok, a külső kereslet visszafogott alakulása és a 2018-as magas bázis mind ezt a várakozást erősítik.

Az ING összességében idénre 4,3 százalékos gazdasági növekedést prognosztizál, ami egyben azt is jelenti, hogy a következő negyedévekben vélhetően mérséklődik majd a bruttó hazai termék növekedésének üteme.

Az előzetes adatok alapján a KSH csupán annyit közölt, hogy az ipar, az építőipar és a piaci szolgáltatások dinamizálták a gazdaságot. A részleteket június elején látjuk majd.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.