Jó időben váltott kisüzemivé a Pécsi Sörfőzde, hiszen így már járt neki az 50 százalékos adókedvezmény.
A jövedéki törvény 2018. január 1-jétől emelte 8 ezerről 200 ezerre azt az éves hektoliter-plafont, amelynek elérésig egy cég kisüzemi sörfőzdének minősül. Ez alatt hektoliterenként 810 forintot kell adózni, e felett dupla ennyit.
Az mfor.hu most azt írja, hogy a szakmában már korábban is azt rebesgették, hogy a módosítást arra a Pécsi Sörfőzdére szabták, amely az MNB-vezér Matolcsy György unokatestvéreinek a tulajdonában van. Egészen pontosan fele-fele arányban Szemerey Zoltán és fia, Bertalan cége, a MAVA Befektetési Tanácsadó Kft., valamint Szemerey Tamás közvetett érdekeltségében lévő BanKonzult Commerce Kft. tulajdonában.
A törvénymódosításnak és így a Pécsi Sörfőzde kategóriába való beemelésének köszönhető az is, hogy a kisüzemi sörfőzdék 2018-ban több mint dupla annyi, 1,08 millió hektoliterfokos komlónedűt gyártottak, mint 2017-ben (442,4 ezret). Mindezt úgy, hogy a Pécsi Sörfőzde éppen azelőtt csökkentette jelentősen az általa termelt mennyiséget: 2016-ban még közel 400 ezer hektolitert gyártottak, egy évvel később pont a felét, amivel épphogy befértek a törvény által jelentősen megemelt szint alá.
Emiatt kérdezte meg egy képviselő a parlamentben, hogy „Mennyi adóbevételtől esik el a magyar költségvetés azért, mert a Matolcsy György rokonai által tulajdonolt Pécsi Sörfőzde nem nagy sörgyártóként fizet adót”? Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára erre azt a választ adta, hogy „a Pécsi Sörfőzde termelési adatai üzleti titoknak minősülő adatok, az általa befizetett adó pontos összege pedig adótitkot képez, így az Ön által kért adatok nem adhatók ki, nem nyilvános információk, a jogosult, azaz a Pécsi Sörfőzde hozzájárulása nélkül mással nem közölhetőek”.
Ugyanakkor az mfor.hu számításai szerint ez akár 2 milliárd forinttal is kevesebb lehetett, mint mielőtt kisüzemi sörfőzde lett volna.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.