Gazdaság hvg.hu 2019. május. 11. 10:58

Csúnya ügybe futott bele a Pepsi Indiában

Az ázsiai országban sok ezer gazda termeli a cégnek a Lays chipshez való krumplit, ám néhány más farmer is elkezdte a különleges burgonyát termeszteni. Per lett belőle.

A Pepsi összesen 24 ezer farmerrel dolgozik együtt Indiában, akiknek nemcsak fix árat ad a krumplikért, de oda is mennek begyűjteni azokat, így a szállítással sem kell foglalkozniuk a gazdáknak.

A kapcsolattal semmi gond nem volt, amíg ki nem derült, hogy több, velük kapcsolatban nem lévő indiai mezőgazdasági termelő is az ő krumplijaikat használja. Mitől olyan különleges ez a burgonya? Ezekből ugyanis nemcsak több terem, de ellenállóbbak is a károkozókkal szemben, illetve a nedvességtartalmuk is alacsonyabb a fajtársaiknál – ami a chipsgyártásnál meglehetősen fontos tényező.

A Pepsi pedig nagyon érzékeny reagált a krumplijainak „ellopására”, így végül 11 farmer ellen nyújtott be keresetet emiatt és mintegy 150 ezer dollárt követelt mindegyiküktől.

Sokkoló volt számunkra, zavarban voltunk – mondta a BBC-nek Bipin Patel, az egyik bíróság elé cipelt gazda, aki szerint ő nem vásárolta, hanem egy barátjától kapta a magokat három évvel ezelőtt. Nem véletlen, hogy ezt állította, az indiai jogban ugyanis van egy kiskapu, mely szerint miközben senki nem adhatja el pénzért Pepsi krumplijainak a magjait, ezek megosztása viszont legális.

Az amerikai óriás végül az indiai kormányzattal való tárgyalások után elállt a pertől és felajánlotta a gazdáknak, hogy csatlakozzanak a beszállítói hálózatukhoz. Ám a beperelt farmerek nem kértek ebből, sőt, visszaperelték a céget, mondván kompenzációt akarnak az őket ért megfélemlítés és zaklatás miatt.

(Nyitóképünk illusztráció)

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.