A pénz nagy része már befektetési jegyekben van.
Az első negyedévben elért 409 millió forintos emelkedéssel 273,1 milliárd forintra nőtt a Pallas Athéné Alapítványok vagyona – közölte az alapítványok vagyonát kezelő Optima Zrt.
A közlemény szerint az alapítványok és az általuk alapított gazdasági társaságok 119,3 milliárd forintot befektetési jegyben, 98,6 milliárd forintot ingatlanban, 35,1 milliárd forintot bankbetétben tartanak, 19,9 milliárd forintot pedig vállalati kötvényekbe fektettek be.
Ez azt jelzi, hogy amíg az alapítás után jobbára állampapírban tartották az alapítványok vagyonát, ez az állományt – elsősorban az Európai Központi Bank tiltakozása miatt – leépítették. (Más kérdés, hogy az EKB szerint az ingatlan is kockázatos befektetés.)
A HVG nemrég írt arról, hogy az alapítványok kezdőtőkéjét az alapításuk óta eltelt négy évben 5,3 százalékkal sikerült megnövelni:
Nem az üzleti siker netovábbja, amit az MNB-s alapítványok eddig összehoztak
Bár az MNB-t otthagyta, jelenlegi pozícióival sem keres rosszabbul a Matolcsy György jegybankelnökhöz közel álló volt nemzetközi személyi titkár, Vajda Zita, aki az egyetemi professzorokat is lekörözi kutatóként felmarkolt havi bérével, nem úgy a tudományos munkásságával.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.