Gazdaság hvg.hu/MTI 2019. április. 09. 09:36

Több mint hat éve nem volt ilyen drágulás, elszálltak a zöldségárak

Itt az új inflációs adat.

Márciusban a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. Az elemzők 3,5 százalékot vártak a februári 3,1 százalék után. A tavaly októberi 3,8 százalékos inflációs adatot leszámítva a fogyasztói árak 2013 januárja óta nem emelkedtek ilyen mértékben egy év alatt.

Az egyszeri és szezonális hatásokkal érintett termékektől megszűrt úgynevezett maginfláció 3,8 százalékra emelkedett márciusban a februári 3,5 százalékot és a januári 3,2 százalékot követően. Kollár Beáta, a KSH munkatársa az adatok ismertetésekor elmondta: a maginfláció utoljára 2012. decemberben volt ennél magasabb, 4,9 százalék, 2018. márciusban 2,5 százalékot mértek.

A leggyorsabban, 8 százalékkal a dohánytermékek és szeszesz italok drágultak, de jelentős, 5,4 százalékos volt az élelmiszer termékcsoport esetében is az áremelkedés. A legdurvább áremelkedéseket is itt találjuk: az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) ára 21,1, a liszté 12,3, a péksüteményeké 9,8, a kenyéré 6,7 százalékkal lett magasabb. Jó hír, hogy a tojás 12,5, a tej 7,2, a cukor 3,9 százalékkal olcsóbb, mint egy évvel korábban.

A szolgáltatásokért 3,0, ezen belül a lakásjavítási és karbantartási szolgáltatásokért 12,4, az üdülési szolgáltatásokért 6,0 százalékkal kellett többet fizetni. A járműüzemanyagok 3,7 százalékkal drágultak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.