Brüsszelnek üzent, vegyen példát a "versenyképes" magyar adórendszerről.
Adórendőrt állítana a zavarosban halászó politikusok és nagyvállalatok mellé az Európai Parlament. Erre Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára úgy reagált, hogy „Brüsszel az alacsony adóterhek miatt támadja Magyarországot.
A dokumentum valójában arra hívja fel a figyelmet, hogy Magyarországon a tényleges gazdasági teljesítményhez képest gyanúsan sok pénzt mozgatnak be az országba és ki az országból. A szerzők úgy látják, az uniós országok évi 50-200 milliárd euró bevételtől eshetnek el a területükön működő vállalkozások adóoptimalizálási manőverei miatt. A Facebook például komoly reklámbevételt ér el Magyarországon, de nemhogy társasági adót nem fizet, még csak leányvállalata sincs itt. Az olyan cégekkel pedig le kell számolni, amelyek tényleges tevékenységet nem végeznek, csak pénzmozgatásra, adóoptimalizálásra szolgálnak. A jelentés ezen a ponton említi Magyarországot, vagyis nem a valódi befektetéseket megvalósító cégekkel van baj.
Az EP-jelentés azt javasolja, hogy az uniós tagállamok
- adózási rendszerüket tegyék átláthatóvá,
- zárják be a kiskapukat,
- mondjanak le a vállalatoknak nyújtott egyedi kedvezményekről.
A jelentésben az nincs benne, hogy Magyarországon gond lenne az alacsony adókkal, ahogy Tállai András vélelmezi.
További részletek az e heti HVG-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.