A paksi leállás és a gázerőművek kapacitás alatti termelése miatt sok külföldi energiára volt szükség.
A villamos energia importszaldója 35,6 százalékra szökött az idén februárban, meghaladva a tavaly hasonló időszaki 32,08 százalékot – írja a Világgazdaság.
Az év második hónapjában Horvátország kivételével minden szomszédos országból több áram érkezett Magyarországra, mint amennyi kiment.
A nagy behozatal oka a kisebb hazai áramtermelés volt, ugyanis tervezett karbantartás miatt állt a Paksi Atomerőmű negyedik blokkja, több földgáz- és lignitegységnél pedig nem tervezett karbantartás miatt állt a termelés. Eközben más, működő kombinált ciklusú gázerőművek nem termeltek annyit, amennyire képesek, holott ez a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szerint a legtöbb munkanapon jövedelmező lett volna. Súlyosabb esemény volt a Dunamenti Erőmű G3-as blokkjának kiesése, de még nem volt szükség a szabályozási energia nagyobb igénybevételére.
Így egyszerre 1300 megawatt kapacitás esett ki, noha a megújuló és decentralizált áramtermelés nagyobb volt a tavaly februárinál.
Nem volt túl nagy az áramigény sem az utolsó téli hónapban, a rendszerterhelés napi maximuma februárban 5580 megawatt volt, míg 2018 februárjában 5686 megawatt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.