Ezúttal az online hirdetések piacán talált problémákat az Európai Bizottság.
Másfél milliárd eurós (több mint 470 milliárd forintos) bírságot szabott ki az Európai Bizottság a versenyszabályok megsértése miatt a Google-ra – jelentette be Margrethe Vestager, a brüsszeli testület illetékes tagja. A bizottság értékelése szerint a Google visszaélt helyzetével az online hirdetés piacán azzal, hogy számos korlátozó záradékot foglalt bele a különböző weboldalakkal megkötött szerződéseibe, amelyek megakadályozták ezeken az oldalakon a rivális cégek hirdetőinek megjelentetését. Ez a gyakorlat több mint tíz évig tartott – emelte ki a politikus.
Olyan weboldalakról van szó, amelyeknél a beépített kereső a Google motorjával fut. A találatok megjelenítésekor nem csak egyszerű találatok, de Google AdSense releváns hirdetései is megjelennek, ezáltal a keresőmotor egyúttal a hirdetést közvetítő platformmá vált, amelynek piaci részesedése 2006 és 2016 között 70 százalék fölé nőtt Európában. A szerződésekbe 2006-ban beépített kizárólagosság azt jelentette, hogy a weboldalak más keresők (például a Microsoft) felől érkező hirdetéseket nem jeleníthettek meg a találatok között. 2009 után ez úgy változott, hogy a Google kizárólagosság helyett jobb pozíciót várt el, más találatok megjelenítése előtt azonban az írásos hozzájárulására volt szüksége a weboldalaknak, ez a gyakorlat a piaci forgalom több mint a felét befolyásolta – állapította meg a bizottság.
Az egészen pontosan 1 494 459 000 eurós bírság a Google 2018-as bevételének 1,29 százaléka.
Nem ez az első versenyjogi bírság, amelyet Vestager kiszabott a Google-ra az elmúlt években. 2017 júniusában 2,42 milliárdos büntetést szabott ki amiatt, mert a cég előnyösebb feltételekkel jelenítette meg saját ár-összehasonlító rendszerét. 2018 júliusában ezt egy még nagyobb, 4,34 milliárdos bírság követte amiatt, hogy az Android mobileszközökön a Google keresője kapott kizárólagosan helyet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.