Apránként derülnek ki a gyerekvállalási hitel feltételei.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón jelentette be: a kormány elkezdett dolgozni azokon a törvénymódosításokon, amik az évértékelőben meghirdetett 7 pont megvalósításához szükségesek. A tervek szerint ebből több, a családokat érintő pont már július 1-jén hatályba léphet: ilyen a gyerekvállalási hitel, a csok kiterjesztése és az autóvásárlási kedvezmény is.
Gulyás Gergely elmondta: a gyerekvállalási hitelnél az örökbe fogadott gyerekek is beszámítanak majd. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a bölcsődeprogramot 2022-ig valósítanák meg, a nagyszülőknek járó gyed és a legalább négy gyereket vállaló nőknek járó szja-mentesség január 1-től lesz elérhető.
Az első házasságukat kötő, 18 és 40 év közötti nőknek szánt 10 millió forintos kamatmentes hitelt a férjek is igénybe vehetik, és az sem kizáró ok, ha mindkét fél elvált, feltéve, hogy nem született gyermekük. A gyerek abban az esetben nem akadály, ha legalább az egyiküknek ez az első házassága. Míg a nőknél szigorúan meghúzták a korhatárt, diszkriminálva ezzel a 40 felett szülő nőket, a házaspár férfi tagjánál nincs korbeli megkötés.
Mindez az etikai szempontokon túl azért is kétséges, mert a 40-es éveik elején járó nők termékenysége több mint kétszeresére emelkedett az elmúlt tíz évben, ráadásul a második Orbán-kormány idején létrehozott demográfiai munkacsoport 2013-ban éppen arra hivatkozva sürgetett mielőbbi intézkedéseket, hogy ha a jelenleg még gyermekvállalási korban lévő 1973-77-ben született nagy létszámú generáció nem pótolja be hamarosan az eddig elmaradt gyermekvállalásokat, az őket követő alacsonyabb létszámú generáció már képtelen lesz fordítani a termékenységi trendeken.
Az nem derült ki, hogy az örökbefogadásnak július 1-e után kell-e megtörténnie ahhoz, hogy a gyerek „beszámítson” a hitelbe.
Ha a kölcsön igénylésétől számítva öt éven belül gyermeke születik, a hitel törlesztését felfüggesztik három évre. A második gyerek születésénél nemcsak újabb három évre függesztik fel a törlesztést, de a tőketartozás 30 százalékát is elengedik, a harmadik gyerek megszületése után pedig a hitel fennmaradt részét sem kell visszafizetni. Ha „fedezet” öt éven belül nem születik meg, a hitel piaci kamatozásúvá válik.
A bölcsődeépítésekkel kapcsolatban az már a Pénzügyminisztérium versenyképességi programjából kiderült, hogy az állam a cégek segítségére számít, üzemi bölcsődék létrehozását szeretnék. Ahhoz, hogy a kismamák a munkaerőpiacra lépjenek, a jelenlegi 49 ezer bölcsődei férőhelyet további 21 ezerrel kellene növelni. „A gyermeket vállalók számára jelentős ösztönzőt jelentene a munkába való visszatérésre, ha a gyermekek felügyeletét a munkáltató szervezné meg a munkavégzés helyéhez közel… Ebben az esetben az állami támogatás mellett a munkáltató anyagilag is hozzájárulna a bölcsőde, óvoda működtetéséhez, így az csak részben terhelné a közösségi forrásokat… A munkáltató számára is kedvező lenne ez a megoldás, mivel ezzel növelheti dolgozói lojalitását a vállalkozás iránt” – írják a programban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.