Gazdaság hvg.hu 2019. március. 05. 12:22

Ennyivel keresnek kevesebbet a magyar nők a férfiaknál

És a vezetői pozíciókban is jóval kisebb az arányuk. Adatok nőnap előtt.

14,2 százalékkal alacsonyabb a nők bruttó fizetése Magyarországon, mint a férfiaké – derül ki az Eurostat összesítéséből. A 2017-es átlagbérek alapján készült összevetés alapján a magyar nők jobb helyzetben vannak az uniós átlagnál: a 28 ország esetében a bérkülönbség 16 százalékos.

A legrosszabb Észtországban a helyzet, ott a nők a férfiak fizetésének kevesebb, mint a háromnegyedére számíthatnak. Romániában viszont jószerével megvalósult az egyenjogúság, hiszen ott mindössze 3,5 százalékos eltérést regisztráltak.

A nők foglalkoztatásának terén a magyar számok alatta maradnak az uniós adatnak. Amíg az EU-ban 11,5 százalékkal kisebb arányban dolgoznak a nők, Magyarországon ez az arány 15,3 százalékos. A két véglet ezen a listán Málta és Lettország, a szigetországban 24,1 százalékkal alacsonyabb a nők foglalkoztatási aránya, a balti országban pedig csupán 1 százalék a különbség.

Igazán rossz a helyzet viszont a női vezetők arányát tekintve. A cégvezetői pozíciókban levők közül nálunk mindössze 14,5 százalék nő – az EU-átlag sem túl acélos, ám ennél magasabb, 25,3 százalékos. Ehhez képest a franciáknál a vezetők 43,4 százaléka nő – az észteknél viszont mindössze 7,4 százalékuk.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.