Gazdaság hvg.hu 2019. február. 26. 14:04

Ennyibe kerül az adófizetőknek egy csok-szerződés

A használt lakást vásárlóknak még akkor is megéri majd felvenni a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) mellé a kamattámogatott hitelt, ha van elég önerejük. A bankok jól járnak, az adófizetők fizetnek.

2018. december 1-je óta a kamattámogatott jelzáloghitelből  a két gyermeket nevelő vagy vállaló családok 10 millió forintnyit vehetnek fel, a három vagy több gyerekes családok pedig 15 millió forintot kaphatnak a a csok mellé – akár építkeznek, akár új lakást vásárolnak.

A tervek szerint 2019. július elsejétől a kedvezményes csok-hitel nemcsak új ingatlan vásárlására vagy építésére, hanem használt lakás vásárlására is igénybe vehető, és a használt lakásoknál eltörlik a 35 millió forintos értékhatárt, azaz ennél drágább lakás megvásárlására is lehet kedvezményes hitelt igényelni. (Új lakás vásárlásánál már 2019 elejétől megszűnt a 35 milliós limit.)

A Napi.hu kiszámolta, mennyibe kerül az adófizetőknek egy csok-szerződés. Abból indultak ki, hogy a csokhoz kapcsolódó hitel kamata fix három százalék az állami kamattámogatásnak köszönhetően, ezt akár 25 évig is kaphatja az igénylő. A bankok maximum az állampapírpiaci referenciahozam 130 százaléka + 3 százalékpontnyi ügyleti kamatot számíthatnak fel az ügyfeleknek. Az állam pedig a futamidő során ennél pontosan 3 százalékponttal kevesebb kamattámogatást térít meg, vagyis az igénylőre éppen 3 százalékpontnyi kamat esik. A portál szerint 25 éven át fix háromszázalékos kamat mellett akkor is megéri hitelből vásárolni ingatlant, ha van megtakarítás.

A csok-támogatási szerződések összesített értéke a 2016. februári módosítás óta 237,5 milliárd forint volt, ebből 188,7 milliárd forintot folyósítottak 2018 végéig. A megkötött támogatási szerződések száma a három évvel ezelőtti indulás óta 76 266-ra emelkedett.

A szerződéseknek mindössze ötödét, 15 179-et kötötték új lakás építésére, de összegszerűen ez volt a legnagyobb tétel, 101,43 milliárd forint. Új lakás vásárlására 8154-en igényeltek csokot 58,5 milliárd forint értékben.
A szerződések kétharmadát használt lakások vásárlására kötötték, erre 75,5 milliárd forintot fizetett ki az állam. Lakásbővítésre 1300-an kértek csokot, némileg több mint 2 milliárd forint értékben.

A Napi.hu információi alapján az eddigi 76,3 ezer igénylő fele igényelt kölcsönt is a csok mellé, mely 38 103 hitelszerződést jelent. Közülük 20 ezren kamattámogatott hitelt vettek fel, összesen 146 milliárd forint értékben.

A portál számításai szerint a hitelt nyújtó bank az első évben egy úgynevezett minősített fogyasztóbarát lakáshitellel szemben 36 ezer forintot keres a támogatott hitelen, ennek kamattámogatása az adófizetőknek 386 ezer forintba kerül. Egy 15 millió forintos hitelnél a Babakötvényt választó család 420 ezer forintot kereshet a kamatokon, a bank nyeresége 54 ezer forint, az állam kiadása pedig csaknem 580 ezer forint az első évben.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?