A brit kilépéssel kapcsolatban rengeteg a bizonytalanság, a közigazgatás mindenesetre befogadja a kérelmeket.
Megkezdődött hétfőn annak az engedélyezési rendszernek a teljes körű próbája, amelyet a brit kormány az Egyesült Királyságban élő külföldi EU-állampolgárok további tartózkodásának lehetővé tételére dolgozott ki. A szigetországban a statisztikai hivatal (ONS) jelenlegi becslései szerint 3,2 millió külföldi EU-állampolgár él.
Azok a külföldi EU-polgárok, akik már törvényesen és életvitelszerűen Nagy-Britanniában laknak, a brit EU-tagság megszűnése után is maradhatnak az országban, és megmaradnak jelenlegi jogosultságaik is, de letelepedett státusért kell folyamodniuk a belügyminisztériumhoz.
A kérelmezési rendszert a belügyi tárca tavaly nyáron már alávetette egy szűk körű, felkért résztvevők bevonásával elvégzett próbának. A minisztérium hétfői tájékoztatása szerint mostantól minden külföldi EU-állampolgár benyújthatja folyamodványát, ehhez az uniós polgároknak érvényes útlevélre, nem uniós állampolgár családtagjaiknak pedig biometrikus azonosítóval ellátott tartózkodási kártyára van szükségük. A próbaüzem után március 30-án – vagyis a kiválás utáni napon – indul a végleges rendszer.
A kormány korábban egyszerű és olcsó rendszert ígért, ám az ellenzék és migrációs szakértők élesen bírálják a széles körben hétfőtől elérhető alkalmazást. Van, aki a 16 éven felüliek számára 65 fontos, a fiatalabbaknak 32,5 fontos díjat sokallja, mások amiatt aggódnak, hogy képes lesz-e a brit közigazgatás kezelni a több millió kérelmet. A regisztráció határideje – jelenleg – 2021. június 30.
A regisztráció menetéről a brit belügyminisztérium oldalán lehet tájékozódni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.