Az évszázad legfontosabb, egyben legfurcsább szavazása zajlott le ma este a brit parlamentben. A végeredmény megjósolható volt, a következmények annál kevésbé. A tét: milyen körülmények között zajlik le a Brexit, megtörténik-e, és ha igen, ki vezényli le.
Most érkezett
Ami biztos, az az, hogy szerdán szavaznak a Theresa May kormánya elleni bizalmatlansági indítványról.
Illetve a Downing Street 10 macskája, Larry:
Latest from Downing Street - as ever @Number10cat Larry stands ready to step in.#Brexit pic.twitter.com/dHTRMy1wU7
— Vincent McAviney (@VinnyMcAv) 2019. január 15.
- A brit parlament alsóházának keddi ülésén súlyos vereséget szenvedett Theresa May miniszterelnök, aki a Brexit feltételeiről szóló megállapodást terjesztette be elfogadásra.
- A mostani szavazás eredeti időpontja december 11-e volt, ám May az utolsó pillanatban lefújta, mert úgy látta, nincs meg a szükséges támogatás.
- Az eltelt egy hónapban valamiféle jogi garanciát próbált kiharcolni az EU-tól arra, hogy a megállapodás legvitatottabb pontja, az ír-északír határ átjárhatóságát szükség esetben garantálni hivatott „backstop” a gyakorlatban nem jelenti a tagság határozatlan idejű meghosszabbítását.
- Ez nem sikerült neki, ahogy jelentős számú képviselőt sem tudott maga mellé állítani azzal, hogy sokszor elismételte: ez a létező legjobb megállapodás, és ha leszavazzák, nagy a valószínűsége annak, hogy leáll a Brexit-folyamat.
- Ehhez képest várhatóan most is erre tesz kísérletet, ha hagyják: szerdán ugyanis bizalmi szavazás várható ellene a parlamentben.
A BBC forrásai szerint a konzervatívok Brexit-párti csoportja - akik néhány hete a párton belül kezdeményeztek és veszítettek el egy bizalmatlansági indítványt May ellen - várhatóan támogatják a miniszterelnököt, és mint jelezték, így fog tenni a kormányt kívülről segítő, de most a megállapodás ellen szavazó északír DUP is.
Így meg lehet a többsége, hacsak nem történik valami holnapig.
A Demokrata Unionista Párt annak ellenére is támogatni fogja Theresa Mayt a bizalmi szavazáson, hogy a Brexit-megállapodást leszavazták.
Nem szavazatok:
Munkáspárt: 248 képviselő
Konzervatív Párt (Theresa May pártja): 118 képviselő
Skót Nemzeti Párt: 35 képviselő
Liberális Demokraták: 11 képviselő
A May-kormányt elvileg kívülről támogató ír Demokrata Unionista Párt: 10 képviselő
Függetlenek: 5 képviselő
A walesi Plaid Cymru: 4 képviselő
Zöld Párt: 1 képviselő
Igen szavazatok:
Konzervatív Párt: 196 képviselő
Munkáspárt: 3 képviselő
Függetlenek: 3 képviselő
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a Twitteren azt vetette fel, hogy ha képtelenség egy megállapodást összehozni, és senki nem akar megállapodás nélküli kilépést, akkor kinek lesz végül bátorsága megmondani, hogy mi az egyetlen pozitív megoldás?
If a deal is impossible, and no one wants no deal, then who will finally have the courage to say what the only positive solution is?
— Donald Tusk (@eucopresident) 2019. január 15.
Az Európai Bizottság elnöke a Twitteren azt írta, sajnálattal tudomásul veszi a brit képviselőházban a szavazás eredményét, de azt sürgette, hogy Nagy-Britannia mielőbb tisztázza a szándékait a Brexittel kapcsolatban. "Az idő majdnem lejárt" - írta.
I take note with regret of the outcome of the vote in the @HouseofCommons this evening. I urge the #UK to clarify its intentions as soon as possible. Time is almost up #Brexit https://t.co/SMmps5kexn
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) 2019. január 15.
Sajtóközleményében Juncker azt írta, az EU oldalán folytatódik a kilépési megállapodás ratifikálása, a megállapodás pedig szerinte egy tisztességes kompromisszum és a lehető legjobb egyezmény, mert enyhíti a Brexit hatásait az Európában, és szerinte ez az egyetlen módja annak, hogy Nagy-Britannia rendezetten hagyja el az Európai Uniót.
Hozzátette azt is, az EU szerinte kreativitást és rugalmasságot mutatott végig a tárgyalási folyamat során, ő pedig Donald Tusk elnökkel együtt a jóakaratáról biztosította a briteket azáltal, hogy még ezen a héten is levelekben tisztázott bizonyos dolgokat Theresa May-jel.
Ian Blackford, a párt alsóházi frakcióvezetője máris állást foglalt.
Jeremy Corbyn, ahogy várható volt, bizalmatlansági indítványt nyújt be szóban a kormány ellen. Erről már holnap tárgyaljanak - kéri a háztól.
. @jeremycorbyn has tabled a no confidence motion in the Government after their historic defeat on Theresa May’s deal. The Government have confirmed that this will be debated and voted upon tomorrow. pic.twitter.com/c1hdmLuKrB
— Labour Whips (@labourwhips) 2019. január 15.
May a szavazás után annyit közölt, hogy a megállapodás leszavazásával csak az derült ki, hogy a képviselők mit nem akarnak, az nem, hogy mit igen.
A kormányfő azt is mondta, meg kell tudni, hogy a kormány még élvezi-e a parlament támogatását, szerinte igen, de ha a munkáspárti Jeremy Corbyn benyújt egy bizalmatlansági indítványt, azt már másnap tárgyalni fogják. Ha ő nem tesz így, akkor más pártok is benyújthatnak ilyet, ő pedig tárgyalni fog velük.
Azt is mondta, ha a parlament bizalmat szavaz neki, folytatja a tárgyalást az EU-val és az ellenzéki pártokkal egy alternatív Brexit-megközelítésről. Az idő szűkösségére tekintettel viszont azt várja el, hogy reális javaslatokat tárgyaljanak.
Hétfőre mindenesetre új javaslatot ígért - egy korábbi módosításra tekinttel erre egyébként valóban csak három napja van.
May azt is hozzátette, hisz abban, hogy az ő kötelessége végrehajtani a Brexitet, ugyanis a népszavazás után lett miniszterelnök.
A brit alsóház több mint kétszáz vokssal szavazta le a Brexit-megállapodást: az erről szóló indítványt 202-432 arányban vetették el a képviselők.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.