A köztársasági elnök szerint a munkavállalók érdekei nem sérülnek, a törvény alkotmányosan nem kifogásolható.
Áder János aláírta a munka törvénykönyve módosítását – tette közzé a Köztársasági Elnöki Hivatal csütörtökön a honlapján a köztársasági elnök nyilatkozatát.
Az államfő a honlapra felkerült nyilatkozatában ismerteti, hogy a módosítás – amit az Országgyűlés december 12-én fogadott el – nem ütközik az alaptörvény rendelkezéseibe, így jogszerű keretek között, alkotmányosan nem kifogásolható. Áder összevetette az új túlóra-szabályozás rendelkezéseit más európai országokéval és megállapította, hogy számos országban – például Egyesült Királyság, Dánia, Írország, Csehország – a túlóra mértéke a magyarországival megegyező vagy azt meghaladó mértékű.
A köztársasági elnök megállapította, hogy
a munka törvénykönyvének a munkavállalókat védő rendelkezései nem csorbultak, sőt, az eddiginél több túlórát csak a munkavállaló előzetes írásbeli hozzájárulását követően lehet végezni; a munkaadó nem büntetheti a munkavállalót azért, mert túlmunkát nem vállal, vagy a túlmunka vállalására vonatkozó korábbi nyilatkozatát visszavonja; a kollektív szerződések csak a munkavállaló javára térhetnek el az új szabályoktól; a túlmunkáért járó díjazást ezután is változatlan feltételekkel fizethetik ki a munkaadók; nem szűkült a szakszervezetek azon lehetősége, hogy a munkavállalóknak a kollektív szerződések révén még nagyobb védelmet biztosítsanak.
Áder János hangsúlyozta, hogy a munka törvénykönyvének módosítása az aggodalmak ellenére sem lehet akadálya annak, hogy a munkavállalók karácsonya áldott, a két ünnep közötti időszak békés, az új esztendő pedig nyugodt legyen.
Magyarország minden polgárának szeretetteljes karácsonyt, a család és a barátok körében örömteli perceket és boldog új évet kívánok!
– zárja nyilatkozatát Áder.
Áder János két nappal a hivatalos határidő előtt írta alá a törvényt, amelynek értelmében – önkéntes alapon – 400 óra túlmunkát lehet vállalni. A kormány elismerte, hogy a multik kérésére hozta meg a szabályt, amely egy évvel ezelőtt elbukott. A Fidesz folyamatosan azzal érvel, ez egy önkéntes lehetőség lesz, azonban az ellenzék és a szakszervezetek szerint a dolgozók nincsenek olyan helyzetben, hogy visszautasítsák az évi 100-150 órával több túlórát.
Orbán ma is kitartott a túlóratörvény mellett. Az ATV-nek arra a kérdésre, hogy módosítják-e a szabályt, azt mondta:
most fogadtuk el és működni fog.
A rabszolgatörvényként elhíresült túlóratörvény zárószavazásakor soha nem látott botrány volt a Parlamentben, az ellenzék próbálta megakadályozni a szavazást azzal, hogy nem engedték fel az ülést vezető elnököt a pulpitusra. Majd mikor Latorcai János kormánypárti politikus a helyéről kezdte vezetni az ülést, szinte folyamatosan kiabáltak, sípoltak az ellenzéki képviselők.
Tordai Bence párbeszédes politikus az egészet élőben közvetítette a Facebook-oldalán, többször odamentek Orbán Viktor miniszterelnökhöz is. Az ülésteremben múlt szerdán megjelent Áder János is, de nem maradt sokat, miután ellenzéki képviselők odamentek hozzá, boldog karácsonyt kívánt majd távozott.
A törvényjavaslat elfogadása előtt szombaton, és utána is folyamatos tüntetések voltak Budapesten, ahol a javaslat visszavonását követelték, szerda éjjel füstbe és könnygázfelhőbe borult a Kossuth tér. Az ellenzéki politikusok az ötpontos petíciójukban is követelték a törvény visszavonását. Ezt be akarták olvasni élőben a közmédiában, aminek az lett a vége, hogy Hadházyt és Szélt kidobták a tévészékházból, Varju László a biztonsági őrökkel dulakodva zúzódásos sérüléseket szenvedett – ő azt állítja, megverték.
Székely Tamás, a Magyar Szakszervezeti Szövetség alelnöke néhány napja általános sztrájkot hirdetett meg arra az esetre, ha Áder aláírja a jogszabályt. A szakszervezetek sztrájkelőkészítő bizottságot hoztak létre.
Székely Tamás a hvg.hu-nak azt mondta, innentől kezdte hatalmas ellenállás és tiltakozáshullám indul. A pénteki tüntetéssel kezdenek, sztájkok januárban várhatók, de az útlezárások is folytatódnak. Azt mondja, folyamatosan készítik elő a sztrájkokat. "Egyenesítjük a kaszákat, kapákat" – mondta. A szakszervezetek szerint megszűnt a demokrácia, a mai aláírás azt bizonyítja, hogy nincs köztársasági elnöke az országnak, kizárólag a miniszterelnök akarata érvényesül.
Az aláírás bejelentése előtt szerveztek egy tüntetést péntekre, azt nem hozzák előre. A Momementum azt üzente Ádernek: mennek füstbombát venni.
A túlóratörvény elfogadása miatt kirobbant parlamenti botrányról és az azt követő tüntetésekről itt olvashatnak bővebben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.