Megvan a bizalmatlansági indítványhoz szükséges támogatás.
Újabb csapás Theresa May-re: összejött a párton belüli bizalmatlansági indítványhoz szükséges 48 támogatás a brit konzervatívoknál, így szavazhatnak a képviselőcsoport tagjai arról, eltávolítanák-e a helyéről a brit miniszterelnököt – írja több brit lap. A Downing Street a Financial Timesnak azt válaszolta, eddig hivatalos értesítést nem kapott a bizalmi szavazásról. May-nek egyszerű többségre – vagyis 158 szavazatra – lesz szüksége, hogy a helyén maradhasson.
Sokáig úgy tűnt, hogy a Brexit-párti toryk kezdeményezése nem lesz sikeres, ám azt követően, hogy hétfőn May bejelentette: mivel nincs meg a kellő támogatás, elhalasztják a szavazást a brit kilépés feltételrendszeréről szóló megállapodásról, újra megnőtt a a kormányfő ellenfeleinek a tábora.
A voksolás már ma, vagyis szerda este megtörténik. Ha a miniszterelnök megkapja a támogatást, egy évig nem indíthatnak ellene hasonló eljárást. Ha viszont ellenfelei kerülnek többségbe, akkor új pártvezetőt kell választani, ami nem lesz könnyű menet. Mivel nincs a posztra esélyes politikus, ez több hétig eltarthat – miközben a Brexitről kellene valahogy megegyezni - jegyzi meg a Financial Times. Sir Graham Brady, az indítványról döntő 1922 bizottság elnöke azonban a Sky Newsnak már arról beszélt, hogy szeretnék tíz napon belül lezavarni a kiválasztási procedúrát. Egy új pártvezér/kormányfő azonban semmivel sem lenne könnyebb helyzetben, mint May.
A politikus a csütörtökön kezdődő EU-csúcs előtt európai turnéra indult, hogy valamiféle engedményt harcoljon ki. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Donald Tusk, a tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács vezetője is jelezte, nincs mód, hogy újratárgyalják a dokumentumot, amelyet a huszonhetek november 25-én fogadtak el. A brit kormányfőnek legfeljebb arra lehet esélye, hogy garanciát kapjon arra, hogy az ír-északír határ átjárhatóságát biztosító biztonsági záradékot – amely gyakorlatilag az EU belső piacán tartaná a szigetországot annak minden kötelezettségével együtt – az unió egyoldalúan nem lépteti életbe.
May szerdán délelőtt a Downing Street 10 előtt tett nyilatkozatban jelezte: felveszi a kesztyűt a pártban, amelynek több mint 40 éve tagja. Szerinte a vezetőváltás nem látott veszélybe sodorná az országot, és azt is, hogy a jogi határidőre, január 21-re megegyezés születik a Brexit feltételeiről a londoni parlamentben. Azt is hozzátette: leváltása csak az ellenzéki Munkáspártnak kedvezne. "Kész vagyok befejezni azt a munkát, amelyet vállaltam" - mondta a kormányfő, majd visszavonult hivatalába.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.