Az ellátottak száma egy év alatt 1,6 százalékkal csökkent.
Idén januárban 2,6 millióan részesültek nyugdíjban és egyéb ellátásban, ami azt jelenti, hogy az ellátottak száma egy év alatt 1,6 százalékkal csökkent – közölte a KSH. Az ellátottak 78 százaléka volt öregségi nyugdíjas – írta a Világgazdaság.
A hivatal összesítése szerint tavaly a nyugdíjra és egyéb ellátásokra fordított kiadások 3598,5 milliárd forintot tettek ki, ami a GDP 9,4 százalékának felelt meg.
Mivel az elmúlt évben 2,4 százalékos nyugdíjemelés volt, a nyugdíjas fogyasztói árindex 2,3 százalékos növekedése mellett a nyugdíjak reálértéke 0,1 százalékkal emelkedett 2016-hoz képest.
Az öregségi nyugdíj átlagos havi összege 114,2 ezer forint volt tavaly, ez a nettó átlagkereset 58 százalékának felelt meg. Míg a keresetek csaknem 13 százalékos növekedése mellett a reálkereset-növekedés meghaladta a 10 százalékot, addig a nyugdíjak vásárlóerejének a keresetek vásárlóerejéhez viszonyított mértéke jelentősen, 9,2 százalékkal csökkent 2017-ben.
Az elmúlt évben 74 ezer új öregséginyugdíj-megállapításról hoztak határozatot, az átlagos életkor az öregségi nyugdíjba vonuláskor 62 év, az induló ellátás pedig átlagosan 131,7 ezer forint volt.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.