Útmutatót tett közzé a brit kormány arról, mi történik 2019. március 29-e után.
Nem tudja garantálni az EU-ban élő milliónyi brit jogait abban az esetben, ha megállapodás nélkül történik meg a Brexit – áll a brit kormány által kiadott állásfoglalásban. Stephen Barclay, a kabinet Brexit-ügyekért felelős aktuális minisztere egyben arra szólította fel az uniós tagországokat és az EU-t, hogy hasonló jogokat biztosítsanak, mint amit a britek készek garantálni a szigetországban élő uniós polgároknak. Vagyis:
- Azok, akik 2019. március 29-e előtt érkeznek az Egyesült Királyságba, a Brexit után is ugyanazokat a jogokat élvezik. Tehát dolgozhatnak, tanulhatnak tovább, és a szociális juttatásokhoz is ugyanúgy hozzáférnek, mint jelenleg.
- Mivel a megállapodás nélkül nincs a 2020 végéig tartó átmeneti időszak, amikor a külföldiek a mostanival hasonló jogokkal bírnak, 2020. december 31-ig kell a kint élőknek rendezni jogi státuszukat. Saját személyi okmányukat is eddig az időpontig használhatják munkavállaláshoz.
- Utazni az Egyesült Királyságban az EU-ban kiadott személyi igazolványokkal szintén 2020. december 31-ig lehet.
- Az EU-ban szerzett képzettségek a Brexit napjáig érvényesek, ezt követően csak abban az esetben, hogy a kilépés idején már igényelték vagy megkapták az érintettek brit elismerést.
- A kint élők közeli családtagjai, például a Brexit napján már meglévő házastársak, élettársak vagy (esetleg későbbi időpontban születendő) gyerekek 2022. március 29-ig szabadon csatlakozhatnak. Ezt követően a családegyesítés a brit jogszabály alapján lesz lehetséges, amely 2021. január elsején lép hatályba.
- A most (a Brexit időpontjáig) az országban élők legfeljebb öt évre elhagyhatják majd a szigetországot anélkül, hogy elveszítenék letelepedett státuszukat.
- Vitás ügyekben az Európai Bíróság nem dönthet.
- A kiutasítást 2019. március 29-ét követően a brit jogrend alapján intézik (ezt megelőzően az uniós jog az irányadó).
A brit parlament a tervek szerint jövő kedden szavaz az EU és a londoni kormány között született megállapodásról. Jelenleg úgy tűnik, Theresa May kormányfő nem szerzi meg a szükséges támogatást, arra pedig aligha lesz idő, hogy március 29-ig egy új megegyezésre jussanak a felek, így nőtt meg újra a megegyezés nélküli Brexit esélye.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.