Voksolásra buzdító, közösségi kampányt szervez az Európai Parlament.
Magyarországon a legnagyobb azoknak az aránya, akik tudják, mikor rendezik a következő európai parlamenti (EP) választásokat: amíg az unióban átlagosan mindössze az emberek 41 százaléka van tisztában ezzel, nálunk ez az arány 75 százalék – derül ki az Eurobarometer felméséréből. Mindez annak fényében érdekes, hogy a részvételi arány az előző, 2014-es voksoláson mindössze 29 százalékos volt nálunk – láthatóan mostanában sokkal nagyobb érdeklődés övezi mindazt, ami az EP-ben történik. Lövei Andrea, az EP Magyarországi Kapcsolattartó Irodájának a vezetője ezt azzal magyarázta, hogy az elmúlt hónapokban magyar vonatkozású témák is napirendre kerültek a parlamentben. Elég a Sargentini-jelentés körüli politikai hírverésre gondolni, de tény az is, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a 2019-es választások vízválasztó szerepéről is sokszor nyilatkozott már.
A Sargentini-jelentésről szeptemberben szavazott a testület, a magyarországi jogállamiság helyzetéről szóló elemzés kétharmados támogatást kapott a képviselők körében. Ezt elég komoly ellenkampány követte a kormány részéről, ennek ellenére a magyar megkérdezettek nincsenek rossz véleménnyel az EP-ről. Amíg az uniós polgároknak átlagosan 32 százalékában él pozitív kép a testületről, a magyarok körében ez az arány 37 százalékos, a negatív vélemények aránya pedig 21 százalék volt a felmérés idején, szeptemberben – igaz, ez 3 százalékponttal több, mint az előző, áprilisi megkérdezés idején.
Akárcsak az európaiak, a magyarok esetében is 48 százalék azoknak az aránya, akik szerint az Európai Parlamentnek a mostaninál fontosabb szerepet kellene játszania a jövőben. 55 százalékukat érdekli is a választás – az EP mindenesetre igyekszik biztosra menni. Ezért indította el a választási részvételre buzdító politikamentes kampányát, amely nálunk a „Szavazni fogok” címet kapta. A kampányban önkénteseket várnak, akik maguk mondják el, miért tartják fontosnak a voksolást, maguk szervezhetnek programokat is, hogy másokat is meggyőzzenek erről. Ehhez a szavaznifogok.eu weboldalon lehet regisztrálni, önkéntesként is itt lehet csatlakozni a kampányhoz.
A következő EP-választást Európa-szerte 2019. május 23-26. között tartják, nálunk ugyan még nem írták ki, de a szabályok értelmében május 26-a vasárnap lehet a voksolás napja. A Brexit miatt csökken ugyan – 751-ről 705-re – az EP-képviselők száma a következő ciklusban, de Magyarországot továbbra is 21 fő reprezentálhatja. A választás eredménye befolyásolja az újonnan felálló Európai Bizottság vezetőjének a személyét is: a csúcsjelölti rendszer alapján a legtöbb mandátumot elérő pártcsalád nevezheti meg az elnököt. A csúcsjelöltek közötti vitát május 15-én rendezik majd – egy napon egy másik összeurópai versengéssel, az Eurovíziós Dalfesztivállal.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.