A kormánynak döntenie kell, hogy a hiányt csökkenti vagy a fizetéseket növeli.
2020-tól nem lesz meg a fedezete az állami szférában betervezett béremelésnek, ha a kormány tartani akarja a hiánycélt – figyelmeztetnek az OTP elemzői, akiket a Portfolio idéz. A közgazdászok emlékeztetnek: a kormány készül egy általános 30 százalékos béremeléssel a közigazgatásban dolgozók számára, valamint az egészségügyben 4 lépcsőben valósul meg egy bérfejlesztés, és a honvédelmi dolgozók esetében is béremelést jelentettek be.
A három intézkedés az elemzők szerint az állami alkalmazottak 27 százalékát érinti a közalkalmazottakon kívül. A jövő évre már képzett a kormány erre egy 95 milliárd forintos tartalékot, az OTP szerint 14 milliárd lehet a terven felüli költés, ez pedig nem veszélyezteti az 1,8 százalékos hiánycélt. 2020-ban viszont már 1,5 százalékos deficittel kalkulál a kormány, miközben az egészségügyi dolgozók két lépcsőben megvalósuló, 14 és 20 százalékos béremelésére ebben az évben szánt 79,4 milliárd már terven felüli költés. Ez pedig 0,2 százalékponttal növelheti a hiányt, a 2021-re tervezett további 30 százalékos emelés pedig 0,6 százalékkal – vagyis nemhogy csökkenne a deficit, de nőni fog.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.