Gazdaság hvg.hu 2018. november. 15. 10:29

Érik a világbotrány a következő labdarúgó-vb körül

Katar még a 32 csapatos vébére érkező szurkolóknak sem tud majd szállást biztosítani.

A 2022-es katari foci vébé alighanem a világ legellentmondásosabb sportrendezvénye. A földkerekség legnépszerűbb játékáról, a legnagyobb sporteseményről van szó, amely a FIFA döntése óta a korrupció szinonímája. Magasrangú vezetők, köztük Blatter volt elnök bukásáról és a Katarban halálra dolgoztatott dél-ázsiai rabszolgamunkásokról van szó. Hogy miért pont egy foci szempontból nem létező, de persze dúsgazdag olaj-és gázmonarchia tudta megvenni magának a rendezési jogot, az evidens. Az viszont sokkal kevésbé, hogy miért pont Kataron keresztül lehetne terjeszteni a fociimádatot, a világ eddig focival kevésbé „fertőzött” régióiban.

Ennél például egy kínai rendezésű vébé is sokkal jobb ötlet lett volna, de hát a katari uralkodócsalád fizette a legtöbb kenőpénzt a FIFA döntéshozóinak. Gianni Infantino, a Blatter helyére lépett FIFA elnök megörökölte a korábbi mocskos ügyleteket. Az ő pillanatnyi előnye, hogy róla egyelőre még kevesebb disznóság derült ki, amiket például még UEFA tisztségviselőként követett el, mint korábbi főnökéről. De azért a tényfeltáró sajtó csepegteti a mocsokságokat, amelyekkel például Európa leggazdagabb klubjai, köztük a katari tulajdonban lévő Paris St-Germain és a Manchester City simán kijátszhatta az UEFA pénzügyi fair play szabályait.

De vissza a 2022-es vébéhez

Hasszan al-Tavadi, a katari uralkodócsalád tagja, a rendezvény főszervezője a napokban Párizsban megerősítette az AFP-nek: Katar nem tud majd elég szálláshelyet biztosítani a vébére érkező szurkolóknak, ezért a szomszédos országokhoz fordul segítségért. Irán máris jelezte, hogy a Katar közvetlen közelében lévő, de hivatalosan iráni területnek számító Kish szigetén szívesen látná a szurkolókat. Bonyolítja a helyzetet, hogy Katar 2017 júniusa óta súlyos konfliktusban áll a térség nagyhatalmával, Szaúd-Arábiával és a sivatagi királysággal együttműködő Egyesült-Arab-Emírségekkel, továbbá Bahreinnel. Katar gyakorlatilag gazdasági blokád alatt áll.

Fő bűne, szomszédai szemében, hogy túl közel került a síita nagyhatalomhoz, Iránhoz, amely Szaúd-Arábia első számú ellensége. Katarban gőzerővel épülnek a stadionok, és halnak meg a rosszul fizettet rabszolgaként alkalmazott bangladesi, pakisztáni vendégmunkások. De egyelőre nincs reális esély arra, hogy a vébére várható 1,5 millió látogatónak szálláshelyet biztosítsanak Kataron belül. A FIFA elvárásai szerint legalább hatvanezer szállodai szoba kellene, de Katar egyelőre ezt a minimumot sem tudja garantálni. Persze a vébéig még van négy év. De nemrég felvetődött, hogy akár már Katarban, 48-ra emelkedhet a részvevő országok száma. Ez hatalmas tévés bevételeket hozna, és mérhetetlenül rontaná a vébé színvonalát, hiszen nem Európából, hanem a szerény focinívót képviselő közép-amerikai vagy ázsiai térségből növelnék a részvevők számát.

Gianni Infantino FIFA-elnök pár hete még lehetségesnek tartotta a 48 csapatos vébét 2022-re, de nemrég már visszakozott és jelezte: napi hat meccs nagyon sok lenne, viszont a november 21-től december 18-ig tartó lebonyolítási periódus nem hosszabbítható. A végső döntés valamikor a jövő év első harmadának a végén születik meg. De akármi lesz a verdikt, Katar gondjai még egy 32 csapatos vébé megrendezése esetén is szinte megoldhatatlannak tűnnek. (via Le Figaro)

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.