Tíz százalékkal nőtt az átlagkereset egy év alatt a KSH szerint.
321 200 forint volt a bruttó átlagkereset idén augusztusban, 10,1 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban – közölte a KSH. A növekedést a munkaerő-kereslet élénkülésével, a minimálbér és a garantált bérminimum 8, illetve 12 százalékos emelésével, valamint az állami dolgozók fizetésemelésével magyarázták.
Azt azért érdemes ehhez hozzátenni: a becslések szerint a dolgozók kétharmada nem keresi meg az átlagbért. Sőt, az átlagba csak az 5 főnél több embert foglalkoztató cégek teljes munkaidős dolgozóit számolják bele, vagyis pont az általában rosszabb fizetéseket kínáló kisvállalkozások kimaradnak az átlagból.
Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 213 600 forint volt, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 222 100 forintra becsülhető.
A bruttó átlagkereset a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt a legmagasabb, 604 800 forint, a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb, 209 000 forint.
Mivel az infláció 2,6 százalékos volt az idei első nyolc hónapban, a reálkereset 9,0 százalékkal emelkedett januártól augusztusig.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.