Gazdaság hvg.hu 2018. október. 19. 09:18

321 ezer forintra mérték a magyar átlagfizetést

Tíz százalékkal nőtt az átlagkereset egy év alatt a KSH szerint.

321 200 forint volt a bruttó átlagkereset idén augusztusban, 10,1 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban – közölte a KSH. A növekedést a munkaerő-kereslet élénkülésével, a minimálbér és a garantált bérminimum 8, illetve 12 százalékos emelésével, valamint az állami dolgozók fizetésemelésével magyarázták.

Azt azért érdemes ehhez hozzátenni: a becslések szerint a dolgozók kétharmada nem keresi meg az átlagbért. Sőt, az átlagba csak az 5 főnél több embert foglalkoztató cégek teljes munkaidős dolgozóit számolják bele, vagyis pont az általában rosszabb fizetéseket kínáló kisvállalkozások kimaradnak az átlagból.

Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 213 600 forint volt, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 222 100 forintra becsülhető.

A bruttó átlagkereset a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt a legmagasabb, 604 800 forint, a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb, 209 000 forint.

Mivel az infláció 2,6 százalékos volt az idei első nyolc hónapban, a reálkereset 9,0 százalékkal emelkedett januártól augusztusig.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.