Azért reménykednek, hogy egyre többen kérik átutalással.
Öt év alatt 1,8 milliárd forintot spórolt az állam azzal, hogy egyre több nyugdíjas számlára kéri az ellátását – nyilatkozta Balogh László, a Pénzügyminisztérium államtitkára a Világgazdaságnak. A politikus kiemelte: tavaly már a nyugdíjak összegének 61 százaléka jutott el utalással az érintettekhez.
Hogy ez a nyugdíjasok mekkora hányadát jelenti, nem derül ki a cikkből, az viszont igen, hogy 2017-ben már csak havi átlagban 1,18 millió nyugdíj és nyugdíjjellegű ellátás érkezett postán keresztül, 15 százalékkal kevesebb, mint az előző évben. Ez azt jelenti, hogy a 2,5 millió ellátottnak is már kevesebb mint a fele kapja postán a nyugdíját.
Az államtitkár azokat a híreket azonban cáfolja, hogy kötelező lenne számlára utalni az ellátást. „A szabad döntés jogát a jogosultaknál hagyja az állam” – fogalmaz, hozzátéve, arra számítanak, hogy egyre többen az átutalást részesítik előnyben.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.