Szeptemberben mérföldkőhöz érkezett az emberiség: a történelem során most először csökkent 50 százalék alá az szegények aránya. Az emberiség fele ma már középosztálybeli – vagy gazdagabb.
A Brookings Institution elemzése szerint az számít szegénynek, aki kevesebb,mint 1,9 dollárból él naponta. Anyagilag sebezhetőnek minősülnek az 1,9-11 dollárt, középosztálybelinek a 11-110 dollárt, gazdagnak a napi 110 dollárnál többet költők. 2018 szeptemberében globálisan 630 millióan szegénynek, 3,16 milliárdan sebezhetőnek, 3,59 milliárdan középosztálybelinek, 200 millióan pedig gazdagnak számítanak. Ez történelmi pillanat, ugyanis 10 ezer év óta először áll fenn ez az arány.
Másfél évvel ezelőtt a szegények száma még 700 millió fölött alakult. A Brookings elemzői szerint nagyon gyorsan javul az emberiség jövedelmi helyzete. Olyannyira, hogy másodpercenként egy ember emelkedik ki a szegénységből, és öten lépnek be a középosztályba, két másodpercenként pedig gazdag lesz valaki.
Az intézet prognózisa szerint 2030-ra 450 millióra mérséklődik a szegények száma, és 300 millióan lesznek gazdagok, a középosztály létszáma pedig 5,3 milliárd lesz az 8,3 milliárdos össznépességen belül. A középosztály generálja egyébként a globális kereslet egyharmadát, azaz többet, mint a vállalatok vagy az államok.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.