A kormányfő elismételte múlt heti állításait az informális EU-csúcs előtt is. Szerencséje van, mert legalább a Sargentini-jelentés miatt nem kell most magyarázkodnia.
Magyarország ragaszkodik azon jogához, hogy az ő feladata megvédeni határait – jelentette ki újságíróknak Orbán Viktor szerdán Salzburgban, az európai uniós állam-, illetve kormányfők informális találkozója előtt, a néppárti miniszterelnökök tanácskozására érkezve.
Arra a kérdésre, hogy miért kifogásolja a Frontex európai határ- és partvédelmi ügynökség megerősítéséről szóló javaslatokat, miközben mindig is az EU külső határainak védelmét szorgalmazta, a magyar kormányfő azt válaszolta:
nincs szükség arra, hogy határvédelmi jogköröket vonjanak el Magyarországtól, mert képesek vagyunk megvédeni a határainkat. Ragaszkodunk ahhoz a jogunkhoz, hogy ez a mi feladatunk.
Orbán Viktor elmondta, hogy az illegális migrációt sikerült megállítani a szerb-magyar határon. „Elvégezzük a munkát" – tette hozzá.
Az Európai Bizottság javaslata alapján az EU határőreinek létszámát 10 ezerre növelnék 2020-ra a mostani kétezernél is kevesebbről. Ezek a határőrök több jogosultságot is kapnának a nemzeti hatóságok segítésére, ám a munkát minden esetben az egyes országok határőreinek irányítása alatt, a helyi jogszabályoknak megfelelően tennék – vagyis nem vonnának el jogköröket az országtól, mint a miniszterelnök és a Fidesz állítja.
Orbán Viktort arról is kérdezték, hogy pártja, a Fidesz tagja marad-e az Európai Néppártnak (EPP). A kormányfő erre elismételte a múlt héten, Strasbourgban is emlegetett érvet: „mi vagyunk az EPP legsikeresebb pártja”. A siker alatt a kormányfő-pártelnök azt érti, hogy az áprilisi választáson a Fidesz a legnagyobb arányú győzelmet aratta. Ez azonban nem jelenti azt, hogy egyértelmű lenne a párt támogatottsága. A Sargentini-jelentést nem csak a párt vezetője, Manfred Weber szavazta meg egy héttel ezelőtt, de az EPP képviselőinek a többsége is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.