A MarketWatch szakírója négy olyan közgazdászt szólaltatott meg a következő krízisről, akik már a 2008-as válságra is figyelmeztettek.
A MarketWatch szakírója, Howard Gold négy olyan szakemberrel készített interjút, akik előre látták az amerikai ingatlanpiac és bankszektor problémáit – szúrta ki a Portfolio. A közgazdászoknak arról is megvan a véleményük, mi okozza majd a következő nagy krízist.
Gary Shilling
A közgazdász már a 2000-es évek elején írt az amerikai lakáspiaci buborékról. Évekkel a válság előtt már egészen részletesen elmagyarázta, hogyan kötheti majd gúzsba évekig az amerikai gazdaságot a lakáspiac túlfűtöttsége és a lakosság eladósodottsága. 2004-ben azt nyilatkozta, a subprime jelzáloghitelezés lesz a legnagyobb probléma az Egyesült Államokban. A legeuforikusabb időkben, 2006-ban arról írt, hogy a családi házak piacán 25 százalékos áresésre számít.
Shilling most attól tart, a túlságosan magas tőkeáttétel döntheti be a piacokat. A 8 ezer milliárd dolláros, dollárban denominált piaci vállalati és államkötvény-piaccal kapcsolatban az a fő gond, hogy az erősödő dollár miatt a kötvénykibocsátóknak helyi devizában mérve egyre nagyobb összeget kell fizetniük.
Jim Stack
A Stack Financial Management elnöke, az 1979-ben indított InvesTech Research hírlevél alapítója, aki fiatal elemzőként már az 1987-es részvénypiaci összeomlást is jelezte. A 2008-as válság előtt egy olyan barométert alkotott, mellyel a meredek ingatlanpiaci áremelkedés által okozott problémákat kívánták előrejelezni. Az amerikai lakáspiaci helyzetet már 2007-ben buboréknak nevezte.
Stack szerint az ingatlanpiac is problémás, mivel idén masszívan esik a lakáspiachoz köthető részvények árfolyama. Ennél is veszélyesebb a rossz minőségű, subprime vállalati kötvények piaca, a vállalati kötvények állománya a 2008-as 700 milliárd dollárról mostanra annak két és félszeresére emelkedett, ennek egyre nagyobb része rossz minőségű, subprime kötvény, márpedig ezek a másodrendű kötvények az elsők, melyek egy gazdasági lejtmenetben elsőként bedőlnek.
Raghuram Rajan
Az IMF korábbi vezető közgazdásza és az indiai jegybank korábbi vezetője már évekkel a 2008-as válság kitörése előtt megkérdőjelezte a világ jegybankjainak döntéseit, pl. a tartósan alacsony kamatkörnyezet kapcsán.
Rajan szerint most az a gond, hogy a formális helyett az árnyékbankrendszerre tevődtek át a kockázatok, valamint a 2008 utáni reformok nem kezelték a jegybankok szerepét. Szintén problémásnak látja az amerikai vállalati kötvények piacát.
John Mauldin
A Mauldin Economics elnöke, a “Thoughts from the Frontline" hírlevél írója évekkel a válság előtt írt arról, hogy az ingatlanpiaci buborék ki fog pukkadni.
Mauldin most az európai országok államadósságával kapcsolatos problémákra figyelmeztet, és az eurózóna felbomlását is elképzelhetőnek tartja, Európa válsága pedig globális recesszióhoz vezethet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.