Gazdaság hvg.hu 2018. augusztus. 30. 14:46

Semmit nem lehet tudni a magyar–iráni együttműködés jövőjéről

A külügy az EU és Washington tárgyalásaitól teszi függővé a további együttműködést Teheránnal.

"Mi a kormány álláspontja az amerikai elnök kijelentéséről?" címmel nyújtott be írásbeli választ igénylő kérdést a külgazdasági és külügyminiszternek Ungár Péter három hete. Az LMP-s képviselő idézte Donald Trump elhíresült Twitter-üzenetét, amely szerint "aki üzletet köt Iránnal, az nem fog tudni az Egyesült Államokkal", emlékeztetett arra, hogy az elmúlt években "virágkorukat élik" a magyar–iráni politikai és gazdasági kapcsolatok, és megkérdezte: "Le fognak-e állítani minden magyar–iráni gazdasági együttműködést, vagy éppen az amerikai üzleti és gazdasági együttműködéseket adják fel?"

A szaktárca parlamenti államtitkárának, Magyar Leventének a válaszából igen érdekes dolog derül ki: Budapest a jelek szerint még nem döntötte el, hogyan reagáljon az amerikai elnök ultimátumára. "Az Európai Unió egyeztetést kezdeményezett az Amerikai Egyesült Államokkal az amerikai szankciók európai vállalatokra vonatkozó hatásairól, valamint az érintettek köréről. Ezen tárgyalások lezárulása után lesz lehetőség a további együttműködési lehetőségek felmérésére."

Ez tehát azt jelenti, hogy a magyar külügy még nem döntötte el (vagy nem kívánja elárulni), kinek az oldalán áll ebben a kérdésben. Ugyancsak beszédes az, hogy a válasz nem tér ki a tavalyi év egyik legnagyobb visszhangot kiváltó diplomáciai lépésére, arra, hogy a kormány részéről Semjén Zsolt – az Irán körüli nemzetközi feszültség növekedése dacára – nemzetbiztonságilag is rizikós nukleáris megállapodást írt alá az iráni iszlamista rezsimmel. Emlékezetes, hogy Semjén Teheránban nyíltan kijelentette: Budapest mindig is ellenezte a Nyugat iráni és orosz szankcióit.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.