40 milliárd dolláros üzlet a kábítószer kereskedelem az Aranyháromszögben, ahol adót nemigen fizetnek. Thaiföld, Laosz és Mianmar nehezen megközelíthető határövezetében működnek a laboratóriumok, ahonnan az egész ázsiai piacot ellátják.
Négy embert ítéltek most halálra kábítószer kereskedelem miatt Thaiföldön. Kettőnek megkegyelmeztek, mert hasznos vallomást tettek, vagyis vádalkut kötöttek. A Jegesnek nevezett malajziai férfi és egy thaiföldi nő viszont a siralomházban ül. Thaiföldön 2009 óta nem végeztek ki senkit, de idén nyáron már két kábítószer kereskedőt injekcióval a túlvilágra segítettek. A Jeges és bűntársa lehet a következő...
A 65 éves Tun Hun Seong, akit a londoni Daily Mail Jegesnek nevez, kínai, de malajziai állampolgár, akit Thaiföldön ítéltek halálra. Az Aranyháromszög ugyanis alapvetően a kínaiak biznisze. Már csaknem 70 éve. Csang Kaj-sek hadserege elveszítette a polgárháborút a kommunistákkal szemben. A nyolcadik hadsereg Délre vonult vissza. A dzsungelben hozzákezdtek az ópium bizniszhez. Nem volt ez újdonság a tisztikar számára, hiszen közülük nagyon sokan ópiumfüggők voltak. Egyes történészek szerint ezért is veszítették el a polgárháborút Kínában (1949). Az Aranyháromszög bombaüzlete a vietnami háborúval kezdődött, az amerikai katonák minden kábítószert megvettek. A biznisz virult, annak ellenére, hogy az USA nyomására Thaiföld hadserege tisztogató akciókba kezdett. Csakhogy az igazi nagyfőnököket sose találták meg: az Aranyháromszög királyai milliókat fizetnek azért, hogy láthatatlanok maradjanak.
A most halálra ítélt kiskirály fontos szereplő volt ugyan, de nem igazán meghatározó figura a sakktáblán. A feladata annyi volt, hogy biztosítsa a drog útját az Aranyháromszögből a tengerparti piacra Thaiföldön. Ahol rekordfogást jelentettek júniusban kábítószerből: több mint 6 tonnát csíptek el a sasszemű rendőrök. A java Ice - jég volt, vagyis kristályos metamfetamin. Malajziában 1,2 tonnát találtak a rendőrök májusban. Emiatt a bíróságok szigorúsága is megnőtt. Eddig is halálos ítélet járt a kábítószer kereskedelemért, ezt ki is rótta a bíróság, de nem hajtották végre. Most különben is csak annyit bizonyítottak rá a Jegesre, hogy felbérelt egy 17 éves fiút 300 kiló jég átcsempészésére Thaiföld és Malajzia határán.
A 65 éves kiskirály, aki egész életét a kábítószer kereskedelemnek szentelte, nyilvánvalóan sokkal többet is tett ennél, de nem volt rá bizonyíték. Thaiföldön most katonai diktatúra van, amely maximális szigort hirdet a bűnözés ellen, de a megvesztegetés továbbra is éppúgy működik, mint régen. A katonatisztek fizetése nem túlságosan magas, a kábítószer biznisz viszont legalább 40 milliárd dollárt hoz évente az Aranyháromszögben. A Jegest most jégre tehetik, hogy a katonai diktatúra megmutassa vasöklét a világnak, de a kábítószer biznisz minden bizonnyal vígan tovább folytatódik. A jégre ugyanis egyre nagyobb az igény Délkelet-Ázsiában és valószínűleg másutt is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.