Törvényi akadálya sincs már az év közbeni osztogatásnak, legfeljebb az EU felé kell magyarázkodni.
Nagyon nagy mozgásteret kapott a kormány az év közbeni osztogatásra. A kormány ugyan azzal büszkélkedik, hogy amióta nem az év végén, hanem már a nyáron elkészül a költségvetés, kiszámíthatóbb és tervezhetőbb a büdzsé, ez csak féligazság – olvasható az e heti HVG Gazdaság rovatában.
Az elmúlt években a tényleges kifizetések legfeljebb arányaikban követték a törvényt. Tavaly a bevételek nagyjából 1700 milliárd forinttal, a kiadások több mint 2500 milliárddal haladták meg az előirányzatot, és a deficit 1166 milliárd helyett 1973 milliárd lett. Az is jól kivehető, hogy az idei tényleges bevételek és kiadások is jócskán meghaladják majd a törvényi előirányzatokat. Vagyis a jövő évi költségvetés tényleges bázisa megint más lesz, mint amire a törvény épült.
Így aztán a kormány bátran osztogathat. Ráadásul ennek már törvényi akadálya sincs, a pénzügyminiszter szinte szabadon dönt minden átcsoportosításról. Legfeljebb külső korlát adódik: az Európai Unió ugyanis már idén 1 százalék körüli GDP-arányos szigorítást vár el, és azt javasolja, hogy az idén keletkező többletbevételt maradéktalanul a deficit csökkentésére fordítsa a kormány. Az intézkedésekről október 15-éig kell beszámolni Brüsszelnek. Ha lesz miről.
Részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.