Gazdaság Lengyel Miklós 2018. július. 13. 12:05

Ujjat húzott az orosz maffiával, gépfegyversorozat végzett a rigai ügyvéddel

Az áldozat egy pénzmosás miatt elkaszált bank felszámolását intézte Lettországban. A bank egyik fő hitelezőjét lelőtték az Egyesült Államokban. A Rigában bejegyzett kis bankot 20 milliárd dolláros pénzmosással és orosz maffiakapcsolatokkal vádolták Amerikában.

No meg azzal, hogy 250 ezer eurót adott a Nemzeti Bank elnökének Rigában, hogy az "hunyja be a fél szemét". Még egy horgásztúrát is fizettek Ilmars Rimsevics bankelnöknek az orosz Távol-Keleten. Lettország Nemzeti Bankjának elnökét felfüggesztették volna tisztségéből, ha nem lenne már amúgy is kitiltva a saját bankjából. De nem mond le...

A bankelnök haláláról szóló színdarabot szép sikerrel játszották Rigában

Az orosz maffia áldozata vagyok – állítja Lettország Nemzeti Bankjának elnöke. Megvesztegetés kicsikarásával vádolják a Baltikum Svájcának jegybanki elnökét, aki a nagy nyomás ellenére sem mond le hivataláról, melyet 2001 óta tölt be. Az 53 éves Ilmars Rimsevicset elsőként egy gyanús orosz üzletember jelentette fel a korrupciót vizsgáló különleges ügyésznél, hogy közvetítőkön keresztül 100 ezer eurós megvesztegetési pénzt követelt tőle Lettország "pénzügyi királya". Így hívták Ilmars Rimsevicset, aki könyörtelen következetességgel vitte végig a megszorítási politikát a 2008-as nagy nemzetközi pénzügyi válság után. Az alig több mint 2 milliós Lettországban senki sem felejti el neki, hogy az állam pénzügyi stabilitását brutális életszínvonal-csökkentéssel érte el. Külföldön sokan dicsőítették a megszorító politikát, de Lettországban meggyűlölték a Nemzeti Bank elnökét. Színdarabot írtak róla, melynek végén ledöfik a bankelnököt alakító színészt. A darabot a Nemzeti Színház mutatta be Rigában, ahol szép közönségsikert aratott a "bankelnök halála"...

Június végén Spanyolországból jött haza a Nemzeti Bank elnöke, amikor a repülőtéren őrizetbe vették. Közölték vele, hogy megvesztegetési ügyben kihallgatják és jobban tenné, ha lemondana. Erre ráerősített a miniszterelnök is, de Ilmars Rimsevics kitartott. Közölte: mandátuma 2019-ben jár csak le. Egyúttal jelezte: az orosz maffia a saját sírját ássa Rigában. Az ok az ABLV bank ügye. Ez volt Lettország legnagyobb magánbankja, melynek annyi köze volt Lettországhoz, hogy Rigában volt bejegyezve. Csakhogy az ABLV betétállományának alig a 6%-a volt lett állampolgárok nevén. Több mint 43% viszont orosz tulajdonban volt – írta a New York Times. Miért foglalkozott a tekintélyes lap Lettország legnagyobb magánbankjával? Mert az amerikai pénzügyi ellenőrzés leleplezte: Észak-Korea részben rajta keresztül finanszírozta nukleáris és rakétaprogramját. Ez persze csak kis része volt az ABLV bank tevékenységének, mely jórészt az orosz maffia európai és amerikai pénzügyeit intézte. Az amerikai pénzügyi hatóságok vizsgálatot is indítottak pénzmosás miatt, és persze amiatt is, hogy a Lettországban bejegyzett bank megszegte a szankciókat Észak-Korea ellen. A bank vezérkara pánikba esett. A Nemzeti Bank elnökéhez rohantak. Csekély egymilliárd eurós áthidaló hitelt kértek tőle! Ezt Ilmars Rimsevics megtagadta. Erre az orosz maffia kiadta ellene a kivégzési parancsot – állítja a célszemély.

Mese habbal – állítja a kormány, amely lemondásra szólította fel a Nemzeti Bank elnökét. Szerintük a vád nagyonis komoly. Nemcsak magáról a 100 ezer eurós megvesztegetésről van szó, hanem arról, hogy Ilmars Rimsevics fedezte az orosz maffia ténykedését Lettország üzleti életében. Rimsevics 1992 óta a Nemzeti Bank elnökhelyettese volt, 2001-től lett elnök. Ebben a minőségben benne volt az Európai Központi Bank igazgatótanácsában is Frankfurtban. Amikor az első vádak elhangzottak ellene, Rigában gyorsan félreállították. De 2014 óta, amióta Lettország tagja az eurózónának Ilmars Rimsevics minden ügybe beleláthatott Frankfurtban. Az amerikaiak arra célozgattak, hogy Ilmars Rimsevics az orosz titkosszolgálatnak is dolgozhatott. Az ilyesmire nehéz bizonyítékot találni, de az orosz maffia bankját az amerikai pénzügyi ellenőrzés kicsinálta. Az ABLV önként felszámolja önmagát. Kiderült ugyanis, hogy az egykori Szovjetunió területéről Lettországot használta a legtöbb állam maffiája arra, hogy európai és amerikai pénzügyeit lebonyolítsa. És akkor még nem beszéltünk az orosz, az ukrán vagy épp az észak-koreai titkosszolgálatról.

Miért nézte el ezt a Nemzeti Bank elnöke? Próbálkoztam nagytakarítással, de túlságosan komoly erők álltak az ABLV mögött – nyilatkozta korábban a New York-i Bloomberg portálnak. Amely most szenvtelenül számol be arról, hogy Ilmars Rimsevics útlevelét bevonták, nem hagyhatja el Lettország területét. Ugyanakkor még mindig a Nemzeti Bank elnöke. Nem hajlandó lemondani, pedig az egész elit ezt követeli tőle. A közvéleményről már nem is beszélve.

Miben bízhat Ilmars Rimsevics? 26 éve lát bele Lettország pénzügyi életébe, vagyis azóta, hogy a nagy Szovjetunió bukása után hazája a Baltikum Svájca lett. A hatalomhoz közelálló orosz oligarchák részben Lettországon keresztül intézték ügyeiket, vagyis a Nemzeti Bank elnöke sokat tudhat. Miközben Washingtonban vizsgálódnak Trump orosz kapcsolatai után, az amerikai elnök július 16-án Helsinkiben találkozik Vlagyimir Putyinnal. Ilyen körülmények között a Lett Nemzeti Bank elnökének hallgatása aranyat ér.

zöldhasú
Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.