Ha kiszélesedik és globálissá válik az USA–Kína-, illetve az USA–EU-vámháború, és a világkereskedelem útjába mindenütt akadályok gördülnek, azt azok az országok is megszenvedik, amelyek nem közvetlenül érintettek a konfliktusban. Mi is.
A HVG e heti számában a nemrég indult vámháború lehetséges következményeit elemzi. Lassulhat a világgazdaság növekedése, sérülhetnek vagy szakadhatnak a globalizáció nyomán kialakult termelési láncok, elharapózhatnak a piacvédő intézkedések, és súlytalanná válhat a szabályok betartásán őrködő Kereskedelmi Világszervezet (WTO), ha azokat Washington akarja egyoldalúan diktálni. A kínai kormányhoz hasonlóan a gazdaságtörténelmet emlegetők láttak már ilyet: a protekcionizmus csimborasszójaként emlegetett 1930-as amerikai Smoot–Hawley-féle vámtörvényt, amely elmélyítette a nagy gazdasági világválságot – olvasható az e heti HVG cikkében.
Ami pedig minket, magyarokat illet, itt egy ábra arról, hogy mennyire függünk a globális termelési rendszertől. Ez a függőség ebben az esetben a veszély nagyságát is jól mutatja. További részletek a HVG-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.