Határozott üzenetet küldhetünk Donald Trumpnak – nyilatkozta a Deutsche Welle hírportáljának a német vállalkozók szövetsége ázsiai bizottságának elnöke.
Hubert Lienhardt elmondta: természetesen két nagyon különböző rendszerről van szó, de hogyha együtt kiállnak a szabadkereskedelem mellett a világban, akkor ez olyan üzenet, melyet Trumpnak is meg kell hallania.
Szófia után Berlinben tárgyal Li Ko-csiang kínai miniszterelnök. A bolgár fővárosban 16+1 találkozó volt, de Peking számára Németország sokkal fontosabb, mint a 16 kis európai állam összesen. A globális kereskedelemben ugyanis Kína és Németország súlya nem kisebb, mint az Egyesült Államoké. Ráadásul Németország hivatkozhat az Európai Unió 500 milliós piacára. De nem akarja ezt szép csendesen lenyúlni Kína?
A kínai miniszterelnök szerint nem erről van szó:
Nem akarjuk megosztani az Európai Uniót
– Li Ko-csiang kormányfő ezt Szófiában mondta, ahol közös sajtóértekezletet tartott Bojko Boriszov bolgár miniszterelnökkel. A kínai miniszterelnök a 16+1 találkozón vett részt Szófiában. A 16 közép és kelet-európai állam vezetői az 1,4 milliárd lakosú Kína kormányfőjével tárgyalhattak. Mindez nyugtalanítja Brüsszelt – írta a Politico című portál. “Vannak, akik azt állítják, hogy Kína megpróbálja megosztani az Európai Uniót, de tévednek. Kína abban érdekelt, hogy az egész EU-val működjön együtt!" – hangsúlyozta a kínai vezetés második számú embere.
Vang Ji kínai külügyminiszter pedig nemrég megígérte Németországnak, hogy nem nyomulnak agresszíven az EU keleti és déli államaiban. A kínaiak arra mutatnak rá, hogy a 16+1 együttműködés csak a jövő zenéje. Jelenleg a kínaiak európai beruházásainak kevesebb mint 10%-a jut ezekre az országokra. Az oroszlánrészt Németország, Franciaország, Nagy Britannia és Olaszország foglalja el a kínaiak európai terveiben.
Peking jelenleg számít arra, hogy az Európai Unió támogatja őt az Egyesült Államokkal megindult kereskedelmi háborúban. Sőt a Politico egész összeállítást közöl arról, hogy a klímaváltozás kihasználásával Kína pótolni akarja az USA-t a globális piacon, de mindenekelőtt az Európai Unióban. Brüsszelben viszont figyelmeztették Kínát, hogy ennek a támogatásnak ára van. A többi között az, hogy Kína visszafogja magát, és nem nyomul agresszíven Európa keleti és déli végein. Ezt a kínaiak annál is könnyebben megígérhették, mert az Új Selyemút programban ez a régió nem élvez kitüntetett jelentőséget. Peking új technológiát kíván beszerezni Európában. Ez pedig a kontinens nyugati felén található. A keleti rész csak hídfőállás lehet a kínaiak európai exportja számára. Brüsszel arra figyelmeztette Pekinget: nem ragaszkodik különösebben ahhoz, hogy a kínaiak exportoffenzívája meginduljon Kelet-Európán keresztül az EU gazdagabb tagállamai felé. Le K-ocsiang miniszterelnök kijelentései Szófiában azt mutatják: a kínaiak vették a lapot, mert számukra fontosabb az együttműködés Berlinnel és Brüsszellel, mint a gyengén fejlett keleti uniós tagállamokkal.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.