Gazdaság Lengyel Miklós 2018. július. 09. 14:33

Furcsa páros, kínai–német szövetség Amerika ellen?

Határozott üzenetet küldhetünk Donald Trumpnak – nyilatkozta a Deutsche Welle hírportáljának a német vállalkozók szövetsége ázsiai bizottságának elnöke.

Hubert Lienhardt elmondta: természetesen két nagyon különböző rendszerről van szó, de hogyha együtt kiállnak a szabadkereskedelem mellett a világban, akkor ez olyan üzenet, melyet Trumpnak is meg kell hallania.

Szófia után Berlinben tárgyal Li Ko-csiang kínai miniszterelnök. A bolgár fővárosban 16+1 találkozó volt, de Peking számára Németország sokkal fontosabb, mint a 16 kis európai állam összesen. A globális kereskedelemben ugyanis Kína és Németország súlya nem kisebb, mint az Egyesült Államoké. Ráadásul Németország hivatkozhat az Európai Unió 500 milliós piacára. De nem akarja ezt szép csendesen lenyúlni Kína?

A kínai miniszterelnök szerint nem erről van szó:

Nem akarjuk megosztani az Európai Uniót 

– Li Ko-csiang kormányfő ezt Szófiában mondta, ahol közös sajtóértekezletet tartott Bojko Boriszov bolgár miniszterelnökkel. A kínai miniszterelnök a 16+1 találkozón vett részt Szófiában. A 16 közép és kelet-európai állam vezetői az 1,4 milliárd lakosú Kína kormányfőjével tárgyalhattak. Mindez nyugtalanítja Brüsszelt – írta a Politico című portál. “Vannak, akik azt állítják, hogy Kína megpróbálja megosztani az Európai Uniót, de tévednek. Kína abban érdekelt, hogy az egész EU-val működjön együtt!" – hangsúlyozta a kínai vezetés második számú embere.

Vang Ji kínai külügyminiszter pedig nemrég megígérte Németországnak, hogy nem nyomulnak agresszíven az EU keleti és déli államaiban. A kínaiak arra mutatnak rá, hogy a 16+1 együttműködés csak a jövő zenéje. Jelenleg a kínaiak európai beruházásainak kevesebb mint 10%-a jut ezekre az országokra. Az oroszlánrészt Németország, Franciaország, Nagy Britannia és Olaszország foglalja el a kínaiak európai terveiben.

Peking jelenleg számít arra, hogy az Európai Unió támogatja őt az Egyesült Államokkal megindult kereskedelmi háborúban. Sőt a Politico egész összeállítást közöl arról, hogy a klímaváltozás kihasználásával Kína pótolni akarja az USA-t a globális piacon, de mindenekelőtt az Európai Unióban. Brüsszelben viszont figyelmeztették Kínát, hogy ennek a támogatásnak ára van. A többi között az, hogy Kína visszafogja magát, és nem nyomul agresszíven Európa keleti és déli végein. Ezt a kínaiak annál is könnyebben megígérhették, mert az Új Selyemút programban ez a régió nem élvez kitüntetett jelentőséget. Peking új technológiát kíván beszerezni Európában. Ez pedig a kontinens nyugati felén található. A keleti rész csak hídfőállás lehet a kínaiak európai exportja számára. Brüsszel arra figyelmeztette Pekinget: nem ragaszkodik különösebben ahhoz, hogy a kínaiak exportoffenzívája meginduljon Kelet-Európán keresztül az EU gazdagabb tagállamai felé. Le K-ocsiang miniszterelnök kijelentései Szófiában azt mutatják: a kínaiak vették a lapot, mert számukra fontosabb az együttműködés Berlinnel és Brüsszellel, mint a gyengén fejlett keleti uniós tagállamokkal.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.