És az új EU-költségvetés tervezete sem tetszik a pénzügyminiszternek.
A nemzeti szuverenitást sérti, és nincs is köze a költségvetési politikai egyeztetéshez – ezzel utasította el Varga Mihály pénzügyminiszter az Európai Bizottságnak kritikáját a magyar ügyészség munkájával kapcsolatban az uniós pénzügyminiszterek luxemburgi tanácsülésén.
Az ülés témája az úgynevezett európai szemeszter keretében megfogalmazott ajánlások elfogadása volt. A költségvetési politikai egyeztetés keretében május végén kiadott ajánlások között a bizottság – most először – élesen bírálta a magyar ügyészség munkáját is. Mint a dokumentum fogalmazott: „Az ügyészség működése kulcsfontosságú a korrupció és a pénzmosás elleni küzdelemben, és amíg az alacsony szintű korrupció ellen valamennyire hatékonyan alkalmazzák a rendelkezésre álló eszközöket, a kiemelt ügyekben nem látszik a hajlandóság a nyomozás megkezdésére.”
Varga Mihály emiatt külön nyilatkozatot tett a pénteki ülésen, amelyben azt is megerősítette, hogy Magyarország nem csatlakozik az Európai Ügyészséghez. „Ezt a kérdést nemzeti hatáskörnek tekinti, amelybe bármilyen brüsszeli beavatkozás a nemzeti szuverenitást sérti” – áll a tárca közleményében az indoklás.
A tárcavezető bírálta a 2020 utáni költségvetésről szóló bizottsági javaslatot is. Ezzel kapcsolatban azt tette szóvá, hogy a „bevándorláspári költségvetési javaslat” nem szolgálja sem az európai közösség, sem Magyarország érdekeit. A brüsszeli javaslat alapján plusz orrásokat biztosítanának azoknak az országoknak, amelyek a menekültválság idején a legtöbb pénzt költötték a migránsok ellátására, a mostani ciklusban viszont – jórészt a korábbi gazdasági válság kompenzálásaként – arányaiban több pénzt kapó tagállamoknak viszont most kevesebb pénzt juttatnának. Magyarország esetében a felzárkóztatási támogatások negyedének elvonását javasolja Brüsszel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.