Az EU és az oroszok sem hagyják szó nélkül az amerikai intézkedéseket.
Pénteken vezeti be az Európai Unió az Egyesült Államokkal szemben beígért védővámokat – írja a BBC. A lépés arra válasz, hogy Donald Trump amerikai elnök az unióból érkező acél- és alumíniumtermékekre is büntetővámot vetett ki.
Az EU nem ipari termékek behozatalát bünteti, hanem az amerikai gazdaság ikonikus termékeit, például az USA-ban gyártott farmereket, motorkerékpárokat, bourbon whiskey-ket, vagy éppen mogyoróvajakat – erősítette meg a korábban közzétett lista alkalmazását Cecilia Malmström kereskedelmi ügyekért felelős EU-biztos.
A politikus szerint a védővámok, amelyek összesen 2,8 milliárd eurónyi terméket érintenek, arányosak és megfelelnek a Kereskedelmi Világszervezet szabályainak is. És természetesen visszavonják őket, ha Trump meggondolná magát.
Oroszország is pótvámokat vet ki amerikai importcikkekre, válaszul arra, hogy az Egyesült Államok az acél- és alumíniumtermékek behozatalát 25, illetve 10 százalékos vámmal sújtotta – jelentette be Makszim Oreskin orosz gazdaságfejlesztési miniszter. Már a közeljövőben pótvámokat vetnek például az amerikai építési és útépítő gépekre, amelyeknek van helyettesítője az orosz piacon.
Az orosz kormány május 22-én tájékoztatta a WTO-t, hogy számításai szerint az amerikai pótlólagos vámok 537,6 millió dollár veszteséget okoznak az oroszországi exportőröknek. A WTO szabályainak értelmében az értesítéstől eltelt 30 nap múlva Oroszország jogosult a veszteséggel azonos értékben ellenintézkedéseket tenni.
A gazdaságfejlesztési minisztérium közlése szerint pár napon belül közzéteszik azoknak a termékeknek a listáját, amelyekre pótvámot vetnek ki. Oroszország nem használja ki teljes mértékben az 537,6 millió dolláros keretösszeget, az első szakaszban 93 millió dollár körüli összegre számít a pótvámok kivetéséből.
Oroszország jelezte azt is, hogy csatlakozni kíván az Európai Unió által az Egyesült Államokkal szemben a WTO-nál június 1-jén elindított jogi eljáráshoz. A vitarendezési folyamatban első lépésként az unió konzultációt kért az Egyesült Államoktól. Moszkva, függetlenül attól, hogy harmadik félként részt akar venni a vitában, fenntartja a jogot arra, hogy hasonló eljárást indítson a Kereskedelmi Világszervezetnél.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.