Gazdaság Lengyel Miklós 2018. június. 19. 07:00

Páváskodhat Trump a választóinak, a Google vígan üzletel Kínával

Miközben Trump elnök kereskedelmi háborút folytat szinte az egész világgal, de elsősorban Kínával, a Google bejelentette: 550 millió dollárral bevásárolták magukat a JD.com-ba. Ez a második legnagyobb internetes kereskedelmi hálózat a Mennyei Birodalomban.

A 63 milliárd dollárra értékelt céget nemrég lekicsinyelte egy jelentős befektető, mert az Alibabához képest valóban nem túl jelentős. Most viszont, hogy a Google is betársult, minden megváltozhat. A két cég egyébként jól ismeri egymást, hiszen közös vállalkozásuk van már Indonéziában.

Megszorongatni az Alibabát

Philipp Schindler, a Google üzletvezetője a New York-i Bloomberg portálnak elmondta: a JD.com-mal nemcsak Kínában akarnak terjeszkedni, hanem Délkelet-Ázsiában, Európában, sőt magában az Egyesült Államokban is. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a Google nemrég megállapodott a Carrefour kereskedelmi hálózattal Európában az e-kereskedelem kiszélesítéséről, akkor láthatjuk, hogy globális fejlesztési tervekről van szó. Ezek egyik fő célja az, hogy az Alibabát mindenütt megszorongathassák az egész világon. Kína második leggazdagabb embere, aki annak idején a nulláról indította az Alibabát, hogy aztán a New York-i tőzsde legnagyobb éves bevezetését produkálja, nem ül tétlenül, bár már nem ő az operatív igazgató. Jack Ma, aki még mindig csak 52 éves, előbb találkozott Trump elnökkel, mint Hszi Csin-ping. Jack és én nagy dolgokat viszünk majd véghez! – üzente akkor Trump. Csakhogy időközben az amerikai elnök megindította a kereskedelmi háborút Kína ellen. Az Alibaba vásárlási törekvéseit Amerikában megakadályozták a nemzetbiztonságra hivatkozva.

Kína nem akar kereskedelmi háborút, de visszavág Trumpnak

34 milliárd dolláros csomaggal válaszolt Trump 50 milliárd dolláros büntető akciójára a pekingi kereskedelmi minisztérium. Közölték: még 16 milliárd érkezik, mert pontosan ugyanakkora csomagot küldenek vissza az Egyesült Államokba, mint amekkorát onnan kaptak. Pekingben hangsúlyozzák: nem akarnak kereskedelmi háborút, de hogyha Donald Trump rövidlátó módon erre törekszik, akkor megadják neki a választ.

Kína ugyanazt a módszert alkalmazza, mint az Európai Unió: igyekszik olyan termékeket büntetni, amelyeket Trump kedvenc déli államaiban állítanak elő. Így a kínaiak csomagjában is benne van a szója, a whisky, a narancs és a szivar. Novemberben választások lesznek az Egyesült Államokban. Trump pártja, a republikánus, jelenleg a kongresszus mindkét házában többséget élvez. Ha ezt elveszítené novemberben, akkor nagyon szűkülne a mozgástere, mert ellenfelei, a demokraták homlokegyenest más elveket vallanak a globális kereskedelemről. Sőt, már a republikánus támogatók is kezdenek dühbe gurulni. A Koch fivérek, akik kemény konzervatív republikánusként eddig Trump mögött álltak, közölték: több millió dollárral támogatnak egy olyan kezdeményezést, mely a szabadkereskedelemért lobbizik Washingtonban.

Maga Trump azzal indokolta a kínaiakkal szemben bevezetett büntető vámokat, hogy a Szilícium-völgyben felfedezett amerikai találmányokat ipari kémek révén megszerzik a kínaiak, akik ily módon jogtalan előnyhöz jutnak a globális piacokon. Kínának óriási kereskedelmi többlete van az Egyesült Államokkal szemben. Ez csípi Trump szemét. Az amerikai elnök macsó viselkedésével az amerikai kisembernek akar imponálni, aki gyakran úgy érzi: az olcsó kínai konkurencia miatt kerül hátrányba otthon. A probléma ott van, hogy a nagy hasznot Kínában az amerikai multik szerzik, akik sem itt, sem ott nem szeretnek adózni. A hatalmas kereskedelmi deficit jelentős részben olyan kínai termékekből áll, melyeket amerikai cégek gyártottak Kínában. Például az iPhone-ok nagy része így kerül az amerikai piacra. Trump keménykedését sokan PR-akciónak tartják, melynek célja a novemberi választás megnyerése. A kínaiak ugyanis folyamatosan tárgyalnak Trump embereivel, és ennek eredményeképp a kereskedelmi háború sokkal inkább látványos, mint vérre menő akció sorozat.

A Google újabb kínai üzlete is jól mutatja, hogy Amerika elve a Business First. Márpedig a kínai piac hatalmas, a kínaiak egyre nagyobb szerepet játszanak a globális piacon is. Ma már nem az USA, hanem Kína a világ legnagyobb kereskedője. Ezért jelenleg még mindkét fél kíméli a másik alapvető érdekeit, hiszen a két óriás, az USA és Kína csak nehezen sebezheti meg úgy a másikat, hogy közben magának is kárt ne okozzon.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?