A nyugdíjtörvényben vannak olyan előírások, amelyekhez érdemes a nyugdíjazás előtt állóknak igazodniuk, ha több pénzt szeretnének. Ezeket mutatta be az Adózóna.
Az egyik legfontosabb szó a nyugdíjra készülve a valorizáció. Ez annyit jelent: a nyugdíjat ugyan a jövedelem alapján számolják ki, de a korábbi jövedelmeket évenként a nyugdíjazást megelőző év kereseti szintjéhez kell igazítani. Például a 2010-es jövedelmet 1,22-vel kell felszorozni annál, aki 2016-ban ment nyugdíjba, de aki tavaly, annak már 1,32-vel, míg aki idén válik nyugdíjassá, annak már 1,49-cel. Azaz ugyanazok a számok 2018-ban közel 13 százalékkal magasabb átlagkeresetet eredményeztek, mint 2017-ben, ami a nyugdíjösszeget tekintve 40 év esetén hozzávetőlegesen 10 százalékkal magasabb havi nyugellátást jelent.
Ha viszont a 2012. december 31-e után megállapított öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset 372 ezer forintnál több, akkor a 372 és 421 ezer forint közötti átlagkeresetrésznek a 90 százalékát, a 421 ezer forint feletti átlagkeresetrésznek pedig csak a 80 százalékát kell a nyugdíj kiszámításakor figyelembe venni.
További részleteket a nyugdíj megállapításáról az Adózónán olvashatnak.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.