Gazdaság hvg.hu 2018. március. 11. 10:30

Kína burkoltan fenyegeti az USA-t

Sosem indítana a diktatúra felé lépegető Peking kereskedelmi háborút Amerikával, de ha az ország és a nép érdeke azt kívánja, Kína képes "megfelelő választ adni".

Az egyszemélyi diktatúra felé lépő Kína kereskedelmi minisztere, Csung San arról beszélt, rendkívül improduktív lenne egy kínai-amerikai kereskedelmi háború, mindenkinek csak kárt okozna, és Peking elsőként sosem indítana ilyet. De "Kína képes megfelelő választ adni, ha az ország és népe érdekének a védelme azt megköveteli".

A két ország közötti kereskedelem nagysága csaknem 230-szorosára nőtt az elmúlt negyven évben és a kétoldalú befektetések értéke már túl van a 230 milliárd dolláron. Csung szerint Washingtont egyre inkább aggasztja a kínai többlet nagysága a kétoldalú kereskedelemben.

Donald Trump csütörtökön - más országok tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatára és az amerikai acélipar fellendítésére hivatkozva - írta alá az acélimportra kivetett 25 százalékos, és az alumíniumimportot érintő 10 százalékos védővámról szóló döntést.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.