Az állatok leölése, telepbezárások, korlátozások várnak a termelőkre, a kieső munkaerő pedig vélhetően már nem tér vissza az ágazatba.
Az utóbbi hetekben elindultak felfelé az élősertésárak a 325-330 forintos kilogrammonkénti szintről, de a jelenlegi 365-370 forintos árak még mindig a 400 forint körüli önköltségi szint alatt vannak – mondta el a Világgazdaság kérdésére Zsótér László, a sertéstartással foglalkozó Kunágotai Bercsényi Zrt. tulajdonos-vezérigazgatója.
A sertéstartók kilátásait az afrikai sertéspestis (ASP) közeledése rombolja, mely Magyarországon egyelőre nem jelent meg, de a környező országokban már igen. Ez szakértők szerint azt jelenti, elkerülhetetlen, hogy a kór ide is megérkezzen, a kérdés már csak az, hogyan szedi össze magát utána az ágazat.
Zsótér László szerint ha Ausztriában és Szlovákiában is ASP-fertőzött sertést vagy a betegséget terjesztő vaddisznót találnak, már azelőtt elkerülhetetlen lesz a korlátozó intézkedések bejelentése, hogy nálunk is kimutatnák a vírust. Mindez a gyakorlatban az állatok leölését, regionális korlátozásokat, telepbezárásokat eredményez.
Az ASP miatt egy legalább féléves konszolidációs folyamat várható a sertéságazatban, és vélhetően állami támogatás is jut majd a szektornak, a kérdés csak az, mennyi és mikor. Probléma lehet még az újrakezdésben az, hogy a sertéságazatot elhagyó munkaerő nem fog visszatérni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.