Gazdaság hvg.hu 2018. február. 16. 17:18

Soros véleménycikkben is nekiment a Facebooknak és a Google-nek

Kaszinókhoz hasonlította a közösségi oldalakat Soros György egy friss véleménycikkében. Szerinte a legnagyobb internetes cégek becsapják a felhasználókat, és a hajdan innovatív cégek már a fejlődés akadályaivá váltak. Név szerint említette itt a Facebookot és a Google-t, amelyek Davosban is nyíltan kritizált már.

Soros György globális problémaként értékelte a davosi világgazdasági fórumon a közösségi média, de különösen a Facebook monopolista viselkedését, amely szerinte komoly fenyegetést jelent társadalomra. Az üzletember úgy vélte: káros következményekkel jár a demokrácia működésére és a választások integritására a közösségimédia-szolgáltatások használata, a közösségi médiacégek egyértelműen befolyásolják ugyanis felhasználóik gondolkodását és viselkedését, mindezt anélkül, hogy azok tudnának róla.

Szerinte a demokrácia megdöntése mellett a közösségi médiát uraló cégek szándékosan megtévesztik a felhasználókat a figyelmük manipulálásával, amelyet saját üzleti érdekeik és céljaik felé irányítanak át. Az adatgazdag cégek, mint a Facebook és Google működése a totalitárius irányítás hálóját eredményezheti, erősítheti – vélte.

A The Project Syndicate nevű oldalon február 14-én közzétett véleménycikkében is a legnagyobb internetes társaságokat kritizálta Soros György.

Itt is kiemelte a Facebook és a Google szerepét, szerinte az innovációban korábban élenjáró társaságok mára a fejlődés korlátaivá váltak, ahogy egyre nagyobb befolyásra tettek szert. Csak idő kérdése azonban és az amerikai internetes társaságok globális dominanciája komoly törést kell elszenvedjen – vélte a milliárdos üzletember.

A közösségi médiacégek szerinte szándékosan függőséget generálnak a felhasználókban, amelynek az a célja, hogy mesterségesen terelje azok figyelmét szolgáltatásaik felé.

A Facebook és a Google egyaránt abból profitál, hogy a felhasználókat minél hosszabb időre próbálja magához kötni. A cégek mérete miatt a tartalomszolgáltatók készségesen beállnak a sorba, és elfogadják azt, amit a két nagyvállalat rájuk kényszerít, ez azonban csak arra jó, hogy a két nagy cég még több profitot termeljen. Pedig a profittermelő képességük nem köszönhető másnak, mint végső soron annak, hogy nem vállalnak felelősséget semmiért, ami megjelenik platformjaikon – érvelt.

Ezek a cégek arra hivatkoznak, hogy ők csak az információ továbbadásában játszanak szerepet. A valóság azonban az, hogy az információelosztásban csaknem monopolhelyzetben vannak, emiatt olyanok, mint a közszolgáltató cégek. Épp ezért, szigorúbb szabályozás alá kellene őket vetni, hogy megmaradjon ezen a piacon a verseny, az innováció, valamint a fair és egyenlő hozzáférés – javasolta.

Soros György úgy látja: sok a hasonlóság az internetes platformok és a szerencsejátékcégek között. A kaszinók külön technikákat dolgoztak ki, hogy a fogyasztókat olyan mértékben szippantsák be, hogy azok a végén nem csak azt a pénzt játsszák el, amijük van, hanem azt is, amijük nincs. A közösségimédia-cégek pedig ráveszik az embereket arra, hogy feladják függetlenségüket. Mindez a hatalom ráadásul alig néhány kézben koncentrálódik.

Az üzletember írásban egy kicsit tovább is ment. Azt vizionálta, hogy ezek a sok adattal rendelkező cégek autoriter államokkal szövetkeznek, ami olyan totalitárius kontrollt eredményezhet, amilyet még George Orwell sem tudott elképzelni. Szerinte mindez először Oroszországban és Kínában következhet be.

zöldhasú
Hirdetés