Gazdaság MTI 2018. január. 15. 10:40

Ciszjordániában jöhet a 3G, de Gázában nem engedte meg Izrael

A tervek szerint a hónap végétől lehet 3G-s mobilinternetre előfizetni két helyi társaságnál Ciszjordániában.

Az izraeli hatóságok engedélyezték a palesztinoknak a gyorsabb adatátvitelt lehetővé tévő 3G mobilinternet bevezetését Ciszjordániában – jelentette a The Times of Israel című izraeli lap.

Izrael biztonsági megfontolásból évek óta halogatta az engedély megadását, és a Gázai övezetben továbbra sem járultak hozzá a 3G bevezetéséhez. Ciszjordániában két helyi társaságnál, a Vatanijánál és a Dzsavalnál lehet majd előfizetni a hónap végétől az új szolgáltatásra.

A Ciszjordániában élő palesztinok és telepesek eddig csak olyan 3G vagy 4G szolgáltatást tudtak igénybe venni, amelyekre Ciszjordániában is szolgáltató izraeli cégeknél fizettek elő.

A palesztin cégek egy évtizeddel ezelőtt kértek először 3G frekvenciákat és a szükséges eszközök importjának engedélyezését az izraeli hatóságoktól, de csak most jutottak hozzá a lehetőséghez, amikor Izraelben és a fejlett világban már többnyire a 4G technológia uralkodik.

A nagy sebességű mobil adatátvitel eddigi blokkolását biztonsági okokkal indokolta meg Jeruzsálem, mert megkönnyíti a palesztin terroristáknak a kommunikációt, miközben csökkenti az izraeli megfigyelés lehetőségét.

A Világbank 2016-os adatai szerint a palesztin mobilszolgáltató cégek több mint egymilliárd dolláros lehetséges jövedelemtől estek el az előző három év során főként az izraeli megszorítások következtében. Szerintük az izraeli cégek elszipkázták a palesztin vállalatok potenciális ügyfeleinek körülbelül harminc százalékát 3G és 4G ajánlataikkal.

Az engedély és a 3G bevezetése nemcsak a kommunikációs cégeknek kedvez: előnyös lesz a palesztin taxiscégeknek, segíti az internetes bankügyintézést és más szolgáltatásokat is, és újabb állásokat teremt palesztinoknak az informatikai és távközlési szektorban.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.