Az olajvállalatok állítanak elő olyan, a műanyag palackok gyártásához szükséges vegyületeket, mint például az etilén. A palackok legnagyobb felhasználói pedig az üdítőitalgyártók, akik viszont mostanában a bioműanyagok felé kacsingatnak.
A Coca-Cola a Greenpeace felmérése szerint évente nagyjából 100 milliárd palackot ad el a vásárlóknak – írja a Bloomberg. A világon percenként egymillió plasztikpalackot vesznek, és ez a szám 2020-ra, az előzetes becslések szerint 20 százalékkal fog nőni. 160 ezer műanyag palack előállításához egy tonna etilénre van szükség, amihez nagyjából 8,5 hordó olajat hasznának fel. Több jelentős vállalat, mint a Saudi Arabian Oil, az Exxon, a Shell és a Total egyelőre folyamatosan bővíti a műanyagokkal foglalkozó részlegét.
Az utóbbi időben viszont nemcsak a lakosság, hanem a legnagyobb gyártók és vállalatok is kezdenek egyre környezettudatosabbak lenni, ezért keresik a megoldást, hogy miként válthatnák le a műanyag palackokat. Erre az egyik megoldás a bioműanyag használata lehet, mely cukornádból, fából és kukoricából készül. Az Európai Bioműanyag Szövetség tagjai közé olyan nagyvállalatok sorolhatók, mint a finn Stora Enso papírgyár, a Mitsubushu Chemical vagy a Cargill; terveik között pedig az olyan cégek műanyaggal történő ellátása szerepel, mint a Coca-Cola és a Lego.
A bioműanyag Európában jelenleg mindössze a piac 1 százalékát teszi ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.