Jóval erősebbek az itt működő cégek, a béreknél azonban lenne mit javítani – derül ki a KSH adataiból.
Írország mellett Magyarországon a legmagasabb a külföldi irányítású vállalatok részesedése a gazdasági teljesítményből – az erről szóló KSH-statisztikát a Portfolio szúrta ki. A 2014-es adatok alapján mindkét országban meghaladja ez az arány az 50 százalékot, míg az EU átlaga mindössze 24 százalék.
A portál arra is emlékeztet: az itt működő multicégek a hazaiaknál minden tekintetben erősebbek, még úgy is, hogy számuk és arányuk eltörpül a magyar vállalkozásokéhoz képest. A 2016-os előzetes adatok szerint ezek a leányvállalatok adják a foglalkoztatottak 25,9 százalékát, eközben az árbevételnek már több mint a felét (52 százalék) szerzik meg, a termelési értéknek az 57,5 százalékát adják, a hozzáadott értéknek (erről szól a KSH-tábla is) az 50,8 százalékát, a beruházásoknak pedig a 45,4 százaléka köthető ezekhez a cégekhez.
Azt több tanulmány is megállapította már, hogy a multicégek termelékenységétől érdemben elmarad a bérek színvonala – vagyis ezeknél a cégeknél hiába fizetnek többet esetleg a magyar cégeknél, még annál is nagyobb értéket állít elő egy dolgozó. A külföldi cégek termelékenysége 2,5-3-szorosa a hazai tulajdonú vállalatokénak, míg a béreknél csupán 2,1-2,3-szoros a különbség – hívja fel a figyelmet a Portfolio.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.