A kötelező béremelések csupán negyedét kompenzálta az állam, így nehezen nyögte a város, és már itt van a nyakukon a következő bérfejlesztés. Most törhetik a fejüket a honatyák, egy ötletük támadt, a helyi közlekedést működtető állami cégen spórolnak, szükséghelyzetet jelentenek be. Ezzel pont annyi pénzt spórolnak, amennyit a béremelésekkor nem adott oda az állam.
Szükséghelyzeti közlekedés lesz januártól Békéscsabán, ugyanis lejár a helyi buszközlekedésre kötött szerződése a városnak. Hiába írtak ki a pályázatot, az eredménytelen lett.
Meg is hosszabbíthatnák a korábbi céggel a szerződést, de olcsóbban megússzák, ha szükséghelyzetben kijelölik ugyancsak a korábbi céget, hiszen más nincs, csak a DAKK Zrt. Ha két évre hosszabbítottak volna, akkor 310 millió forintot kellett volna az állami cégnek fizetniük, a kijelöléssel végzett szolgáltatás viszont csak 234 millió forintba kerül.
Szüksége is van minden fillére a városnak, mert igen nagy bajban van. Csütörtökön a közgyűlésen a jövő évi költségvetést tárgyalták a képviselők, erről az MTI számolt be.
Ebből kiderült, hogy a kötelező béremelések, a bevételek megcsappanása miatt csökkenteni kell az önként vállalt feladatokra szánt pénzt is Békéscsabán.
A képviselők sorra vették a bevételeiket: a tervezett vagyoni bevételek harmada teljesült, a helyi adókból befolyt összeg is 350-400 millió forinttal marad el a remélttől.
A problémák nagy részét az alpolgármester szerint a kötelező bérfejlesztés okozza, amely Békéscsaba kiadásait mintegy 300 millió forinttal emelte meg, miközben a kormány a többletköltség 25 százalékát biztosította az előterjesztés elkészítésének időpontjáig.
Megjegyezte, jövőre ismét nő a minimálbér és a garantált bérminimum, miközben a központi támogatás várhatóan tovább csökken.
Az elmúlt három évben a város 1,2 milliárd forint összegű fejlesztési célú hitel felvételéről döntött, amelyet nem használt fel teljes egészében. A hiteltörlesztés jövőre 77 millió forint lesz, de 2020-ban csaknem 200 millióra nő – hívta fel a figyelmet egy szocialista képviselő.
Békéscsaba idén egymilliárd forint feletti összeget fordít úgynevezett önként vállalat feladatokra, egyebek mellett sport-, kulturális és szociális támogatásokra, ami az előző évinél 200 millió forinttal több.
A képviselők szerint ezt az összeget kell csökkenteni, többek szerint valamennyi kiadásból egyenlő arányban.
A közgyűlésnek a jogszabályok szerint február 15-ig kell költségvetési rendelettervezetet benyújtania.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.