Négymilliárd forint saját tőkéjű oktatási nonprofit cég áll majd ingatlanjaival a Soros György alapította egyetem mögött.
A CEU Oktatási-Szolgáltató Nonprofit Kft. a jövőben 1,8 milliárd forint törzs- és 4,1 milliárd forint saját tőkéjű cégként működik tovább. Ennek előzménye, hogy beleolvasztják a Kis-Buda Center Kft.-t. Mindkét társaság mögött külföldi szervezet van tulajdonosként, az oktatási cég mögött a The Central European University (New York) és a Stichting CEU Foundation Holland (Rotterdam), míg a Kis-Buda háttere az előbbi, tehát az amerikai CEU.
Az egyesített ingatlankezelő szervezet megerősödését egy szeptember 15-ei tőkeemelés tette lehetővé: 1 milliárd forint a jegyzett tőkébe került, további 3,8 milliárd forint pedig a tőketartalékot gyarapította a CEU Kft.-nél. A HVG akkor megírta, hogy a hollandiai bejegyzésű alapítvány 1,2 milliárd forintra emelte a törzstőkét, és hogy a magyar cég 97,6 százalékban a rotterdami alapítvány tulajdona, az amerikai The Central European University pedig 2,4 százalékot birtokol. A kft – amelynek az üzleti éve mindig augusztus 1-jén kezdődik – a 2015–2016-os időszakot 794 millió forintos árbevétel mellett 377 milliós veszteséggel zárta. A bevétel többsége az egyetemnek és az Open Society Institute-nak számlázott bérleti díjból származott. Az ingatlanügyeket kezelő nonprofit kft a CEU Campus felújítására 25 millió eurós beruházási hitelt kapott az Európai Beruházási Banktól, és a CIB Banknál is van – 2019-ben lejáró – ingatlanhitele.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.