Gazdaság hvg.hu 2017. december. 10. 09:50

Ausztria és Magyarország átveszi a hatalmat az EU-ban? Tíz "őrült" jóslat 2018-ra

Közzétette a Saxo Bank a 2018-ra vonatkozó őrült jóslatait. Azért annyira nem rugaszkodtak el a valóságtól, így érdemes figyelni rájuk.

Nem túl valószínű, ám annál nagyobb hatású eseményeket vázol fel minden év végén a dán Saxo Bank. Az idei kiadásba is olyan lehetőségeket kerültek, amelyek alaposan megbolygathatnák a világ brókereinek életét is – egy részük nyilván olyan politikai esemény, amelyek nem csak a piacokon okoznának felfordulást, hanem a mindennapi életünkben is.

Nézzük a tíz prognózist!

1 Elveszíti függetlenségét a világ leghatalmasabb jegybankrendszere

A washingtoni vezetés döntései miatt félő hogy elszáll az államadósság az Egyesült Államokban, az államcsőd réme miatt pedig brutális emelkedésbe kezdenek az állampapírok hozamai. A Pénzügyminisztérium közbelép, hogy limitálja a kamatokat – a jegybank szerepét betöltő Fed pedig elveszíti függetlenségét.

Ennek Amerikában még hírértéke lenne – tehetjük hozzá Magyarországról.

2 Összeomlik a jen

A japán gazdaság kicsi más szabályok szerint működik, mint a nyugatiak: az államadósság iszonyú magas szintje ott senkit nem aggaszt, az pedig teljesen normális, hogy a jegybank kontrollálja a kötvényhozamokat. Mivel azonban már a világ többi részén beindult a kamatemelés, mégis elszabadulhatnak a kamatok itt, és összeomolhat a jen.

AFP / Frederic J. Brown

3 Lenyomja a jüan a dollárt

Hiába szidja Donald Trump a kínaiakat, Pekingben nem ijedtek meg. Sőt, egy komoly tervet is dédelget az ország vezetése: kialakítani egy olajpiacot dollár helyett jüanban. A terv logikus, hiszen a távol-keleti ország a világ legnagyobb nyersolajimportőre. Ráadásul megvalósítása bármikor bekövetkezhet, ami komoly presztízsveszteség lehet a világ legfontosabb devizája, a dollár számára. Ez a Saxo elemzői szerint akár tíz százalékkal is erősítheti a kínai pénzt, így 6 jüannál kevesebb fog érni egy dollárt – vagyis a termelőknek még jobban megéri majd jüanban kereskedni a nyersanyaggal, mellesleg megdrágíthatja a kínai exportot a jüanban elszámolt ügyleteknél. (Nyugi, a többség ma még dollárban zajlik.)

4 Hirtelen piaci összeomlás jön

A befektetők azt szeretik, ha a befektetésük fial, ehhez pedig mozgás kell a piacokon, ám most ez nem annyira jellemző, nem túl szép szakkifejezéssel rekordalacsony a volatilitás. A túl nagy mozgás azonban veszélyeket hordoz, egy valamivel ismertebb kifejezést használva buborék alakulhat ki, aminek a legfontosabb tulajdonsága ugye az, hogy könnyen kipukkanhat. Ha pedig ez bekövetkezik – és az elemzők őrült jóslata ezt feltételezi –, akkor egy még az előzőnél is ismert szót használhatnak majd a piacokon: a bezuhanást. A Saxo szerint ez a flash crash akár 25 százalékos esést is előidézhet egyik pillanatról a másikra.

5 Balra fordulnak az amerikai választók

Donald Trumpot sokan nem kedvelik, ám a piacokon egy embertől talán még jobban tartanak: Bernie Sanderstől. Az amerikai elnök népszerűtlensége miatt azonban könnyen lehet, hogy a 2018-as félidős választások után a kongresszus mindkét házában a demokraták kerülnek többségbe – köztük a veterán demokrata szenátor híveivel és az ő baloldali – az elemzők szemében a republikánusok jobbszárnyához hasonlóan populista – politikájukkal.

AFP / Jim Watson

A két populizmus összecsapása biztos elég hírt ad majd a lapoknak, a gazdasági egyensúly azonban tovább romolhat, ha Trump adócsökkentése után még a kiadásokat is növelik. Mindez a magasba lökheti a kötvényhozamokat – és vissza is érünk az első ponthoz.

6 Osztrák-Magyar uralom fenyegeti az eurót

Az osztrák kancellár támogatásának hála végre erőre kap Orbán Viktor euroszkeptikus politikája az EU szintjén is. A francia-német tengely eurózónát erősítő reformjainak ellensúlyozására az új kancellár úgy dönt: csatlakozik a visegrádi négyekhez, és követi bevándorlásellenes politikájukat is. Erre Brüsszel diplomáciai bojkotott hirdet Béccsel szemben, mellesleg a 7. cikk szerinti, a döntéshozatalból való kizárást jelentő eljárást indít Lengyelországgal szemben. A mag-Európa eurót erősítő reformjait ellensúlyozva most először a közép-európai tagállamok – és a hozzájuk csatlakozó Olaszország – politikája válik uralkodóvá az EU-ban. Az euró árfolyama erre zuhanni kezd.

7 Beáldozzák a bitcoint

A kriptodeviza az év elején folytatja 2017-es szárnyalását, és egészen 60 ezer dollárig erősödik, ám a kínai és az orosz hatóságok úgy döntenek: belülről bomlasztják a szabadon szárnyaló, ellenőrzés nélküli pénzt. Míg az oroszok az árfolyam letörésén ügyködnek, a kínaiak a tiltást erőltetik, majd maguk is egy kriptopénzt alapítanak.

2019-re a pénzbányászoknak elmegy a kedvük az egésztől, és a bitcoin árfolyama ezer dollárra zuhan vissza.

8 Afrikai tavasz

Az elmozdíthatatlannak hitt Robert Mugabe zimbabwei diktátor leváltása után demokratikus átmenetek sora indul el a szubszaharai Afrikában. Távozi kényszerül a kongói és a dél-afrikai elnök is. A nemzetközi tőke pedig a feltörekvő országok helyett Afrika felé fordul, és óriási beruházások indulnak el Zimbabwéban a mezőgazdaságban, Kongóban a kobalt kitermelésére, miközben a dél-afrikai pénz válik a kereskedők kedvencévé, aminek köszönhetően kilő az ország gazdasága.

MTI / EPA / Kim Ludbrook

9 Elveszíti elsőségét az Apple

A Tencent kínai techóriás november végén átlépte az 500 milliárd dolláros álomhatárt, ezzel piaci értékben nem csak a Facebookot hagyta le, de egyben az első ázsiai cég lett ebben az elitklubban. Ha Kína megnyitja tőkepiacát, és a befektetők is felismerik az 1,3 milliárdos ország piacában rejlő lehetőségeket, folytatódhat a szárnyalás. Így hiába löki fel az iPhone X őrült sikere az Apple értékét a mostani, 900 milliárdot közelítő szintről ezer milliárd dollár fölé, a Tencent még ezt is lehagyja.

10 A nők áttörik az üvegplafont

A nők mostanáig kisebbségben vannak a cégvezetők között, és az is örök téma, hogy fizetésük sokszor elmarad a férfiakétól. 2018-ban ez változhat – ez azonban nem abból ered, hogy a társaságok felismerték a helyzet igazságtalanságát. Azt ismerik fel, hogy – mint azt a McKinsey 2015-ös tanulmányában már felvázolta – a nők erősítésében komoly piaci potenciál rejlik: 2025-ig a globális GDP-t tíz százalékkal emelheti meg, ha egy új típusú fogyasztói réteg emelkedik fel. A Saxo azért egyelőre nem jósol forradalmat, csupán azt, hogy a legnagyobb cégeket tömörítő Fortune 500 vezetői között 32 helyett több mint 60 lesz a nők száma 2018 végére.

Iliás Katalin

A 2017-es jóslatok is az akkori helyzetre alapultak, ám a legtöbb mégsem valósult meg, leginkább azért, mert az elemzők csodát vártak – például a lassuló kínai növekedés hirtelen gyorsulását. (Lehet, hogy Orbán Viktor is ezt olvasta.) Bejött viszont az, hogy kirobban a bitcoin és – bár az elmúlt napok eseményei némileg árnyalják a helyzetet – azt is helyesen jósolták, hogy a Brexit talán sosem történik meg. Más kérdés, hogy a Saxo azt jósolta, az EU tesz majd engedményeket a bevándorlás és a pénzpiacok terén, most ennek az ellenkezője látszik.

zöldhasú
Hirdetés