Gazdaság hvg.hu 2017. november. 02. 11:12

Nagyon durván visszavágják az államapparátust, no nem nálunk

2016 augusztus vége és az idei utolsó nyári hónap záródátuma között 563-ról 300-ra csökkent a miniszteri és államtitkári kabinetekben foglalkoztatott főállású tisztségviselők, szakértők és egyéb alkalmazottak létszáma – Franciaországban.

2012-ben a bürokrácia radikális leépítését ígérte hivatalba lépések az előző szocialista kormány is Franciaországban. De végül csak egy kormányfői ajánlásra futotta, amelyet a tárcavezetők nem voltak kötelesek végrehajtani. Nőtt is a létszám a miniszterek és az államtitkárok irodáiban. De a májusban megválasztott Emmanuel Macron elnök valóban beváltotta a kampányban tett ígéretét. Hivatalba lépése után pár nappal aláírta a kötelező érvényű elnöki rendeletet a miniszteri és államtitkársági apparátusok radikális létszámcsökkentéséről. Ezt az ukázt gyorsan konkretizálta Eduard Philippe kormányfő, és a legfrissebb adatok jelentős megtakarítást jeleznek. A miniszterek kabinetje maximum tíz, különleges státuszú hivatalnokot, szakértőt alkalmazhat. Az ún. delegált miniszterek, a mi fogalmaink szerint államtitkárok, nyolcat, míg a francia államtitkárok, magyar normák szerint helyettes államtitkárok, legfeljebb ötöt- írja a Le Figaro.

Radikálisan csökkenteni kellett a sofőrök, titkárnők, biztonsági emberek számát is. A hivatásos gépkocsivezetők állománya húsz százalékkal csökkent, hasonlóan, bár némileg kisebb mértékben a titkárnők aránya is. A biztonsági személyzetet, tekintve a terrorfenyegetésre, nem vágták meg ennyire. A miniszteri és államtitkári hivatalokat érintő létszámleépítés következtében az intézmények bérköltsége 18 százalékkal csökkent. Franciaországot, a nemzetközi és főleg az angolszász sajtó, a világ egyik legbürokratikusabb országának tartja, ahol iszonyatosan túlduzzasztott az adófizetők pénzéből élő alkalmazotti állomány. Ebben, összevetve Új-Zélanddal, Kanadával vagy Ausztráliával, netán Hollandiával, sok az igazság.

Franciaország hatvanmilliós ország, a világ egyik gazdasági nagyhatalma, az eurózóna második legnagyobb gazdasága. Mégis képes csökkenteni a bürokráciát és az adófizetők erre szánt pénzét, miközben a Franciaországhoz semmilyen szinten nem mérhető, de még a közép-európai versenytársakhoz képest is csak nagyon szerény gazdasági mutatókat produkáló Magyarországon csillagászati tempóban nőnek az államapparátus költségei.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.