A népszavazást kezdeményező Bíró Zoltán elmondta, a szakszervezetek eddig főleg vidéken gyűjtöttek aláírásokat, most budapesti partnereket keres.
Mint arról beszámoltunk, csütörtökön a parlament Vállakozásfejlesztési bizottságában a fideszes képviselők leszavazták a Párbeszéd törvényjavaslatát, amely munkaszüneti nappá nyilvánította volna december 24-ét, közben azonban már zajlik az aláírásgyűjtés a népszavazásért ugyanebben a kérdésben.
Az MSZP képviselője, Gúr Nándor ezzel kapcsolatban pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, februárban az MSZP is beterjesztett egy törvénymódosítási javaslatot erről, de akkor is leszavazták a parlamentben. Felidézte, hogy korábban Balog Zoltán miniszter is arról beszélt, hogy érdemes lenne megfontolni december 24-e szünnappá nyilvánítását, de azóta a kormánypárti többség nem támogatta ezt a kezdeményezést.
A népszavazást kezdeményező Bíró Zoltán kérdésünkre elmondta, a népszavazási szabályok módosítása miatt az elveszett aláírásgyűjtő ívek után egyenként ezer-ezer forintot kell fizetnie az aláírásgyűjtőknek, az anyagi felelősségvállalás pedig sokakat elriaszt a csatlakozástól.
Ennek ellenére az MSZP, a Magyar Szakszervezeti Szövetség, vagy a Vasas Szakszervezeti Szövetség anyagi felelősségvállalás mellett csatlakozott az aláírásgyűjtéshez. Gúr Nándor azt mondta, 40 ezer aláírás összegyűjtését vállalták, és ezt tartani is akarják.
Bíró Zoltán azt is elmondta, mostantól úgy keres aláírásgyűjtő partnereket, hogy ő maga vállalja az elveszett ívek utáni anyagi felelősséget, ezért reméli, így mások is csatlakoznak majd. Mint mondta, a Liga és a Munkástanácsok is jelezték már, hogy besegítenének.
Bíró megkereste a Jobbikot is, de a párt arra hivatkozva nem csatlakozott a kezdeményezéshez, hogy leköti őket az európai polgári kezdeményezés a bérunióról, most viszont a KDNP-nek is írt, mert nincs KDNP-s politikus a vállalkozásfejlesztési bizottságban, így ők nem is szavazták le a Párbeszéd javaslatát.
Kerestük a Párbeszédet is, hogy a törvényjavaslatuk leszavazása után csatlakoznak-e akár standokkal is az aláírásgyűjtéshez. Közölték, hogy egyértelműen támogatják a szakszervezetek aláírásgyűjtését, minthogy a javaslatukat is velük egyeztetve adták be, az aláírásgyűjtés végéig pedig több helyszínen kitelepülőpultokkal fognak aláírást gyűjteni a népszavazáshoz.
Bíró arról, hogy eddig hány aláírás gyűlt össze, nem tudott pontos számot mondani, de azt elárulta, hogy eddig a szakszervezetek főleg vidéken, kisebb településeken gyűjtöttek. Mint mondta, Budapesten a a szakszervezetek gyengébbek, ezért keres itt más partnereket.
Bár Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára szerint 50-70 milliárd forint kiesést jelentene a magyar gazdaságban egy újabb munkaszüneti nap, Bíró emlékeztetett rá, hogy az NVB elnöke, Patyi András is azt írta a népszavazási kérdéshez készített feljegyzésében az Európai Központi Bank Hivatalos Közleményében megjelent cikkre hivatkozva, hogy egy új munkaszüneti nap által hozott változásnak akár pozitív hatása is lehet.
A népszavazási kérdés egyébként így szólna:
Egyetért-e Ön azzal, hogy december huszonnegyedike munkaszüneti nap legyen?
A népszavazás kiírásához november 28-ig kellene 200 ezer aláírást összegyűjteni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.