Gazdaság hvg.hu 2017. október. 13. 18:04

Újabb pert akaszthatnak a brit kormány nyakába a Brexit miatt

Már senki nem látja a végét a folyamatnak.

Ismét perrel fenyegette meg a brit kormányt egy jogászcsoport a Brexittel kapcsolatban. A Jolyon Maugham és Molly Scott Cato EP-képviselő által vezetett Good Law Project a szigetország EU-ból való kilépésével foglalkozó minisztériumtól kérte ki a Brexit hatásait vizsgáló belső vizsgálatok eredményét, ha 14 napon belül ezeket nem bocsátja rendelkezésükre a tárca, a bírósághoz fordulnak – írja a Bloomberg.

"Látnunk kell, milyen következményekkel jár a kilépés" – érvelt a kereset mellett az adójoggal foglalkozó Maugham. A Good Law Project a tárcától 57 tanulmány publikálását várja el, a Pénzügyminisztériumtól pedig egy olyan jelentést, amelyik a szabadkereskedelmi megállapodások esetleges hatásait vizsgálta.

Nem az lenne az első per a Brexitről szóló népszavazás óta: tavaly egy londoni befektetési bankár, Gina Miller támadta meg sikerrel a bíróságon a kormányt. Arra a keresetre szintén Maugham gyűjtötte össze a szükséges 10 ezer fontot. A per, amelynek a végén a legfelsőbb bíróság is kimondta, a Theresa May vezette kormány helyett a parlament jogosult jóváhagyni a Brexit elindítását, hónapokkal vetette vissza a folyamatot.

A folyamat most is akadozik, és már nyíltan arról beszélnek, többéves átmeneti időszakra is szükség lesz a 2019. márciusi kilépés után, hogy sikeresen letárgyalják a jövőbeni viszony feltételeit. A Bloomberg a Rabobank becsléseire hivatkozva arról ír, hogy ha nem sikerül megállapodnia a feleknek, az dolgozónként akár 15 ezer dolláros extraköltséget is róhat a cégekre.

A tárgyalás leginkább a britek által fizetendő lelépési pénzre vonatkozó kérdés miatt akadt el. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság pénteken is elismételte: az Egyesült Királyságnak vállalnia kell az Európai Unióval szemben fennmaradó pénzügyi kötelezettségei megfizetését ahhoz, hogy megkezdődhessenek a tárgyalások a jövőbeni kapcsolatokról, köztük a kereskedelmi viszonyról.

"Olyan, mintha egy bárban ülnétek és rendelnétek huszonnyolc sört, de aztán hirtelen néhány kollégátok távozna. Ez így nem működik, fizetniük kell" – mondta Juncker a Luxembourgi Egyetemen tartott beszédében.

"A britek naponta új és új problémákat fedeznek fel, ezért fog hosszabb ideig tartani a folyamat, mint eleinte gondoltuk" – tette hozzá.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.