Figyelmetlenségből nem jutnak hozzá százmillós jogdíjakhoz a magyar művészek
Az Artisjusnál beragadt jogdíjak már nem öt, hanem csak három évig elérhetőek, utána mennek a közös kasszába.
Jogos tulajdonosára vár 830 millió forint szerzői jogdíj az Artisjusnál: a lejátszott zenék után befizetett pénzek tizede a pontatlan vagy hiányos adatok miatt rendre bennragad – olvasható a szerdai Világgazdaságban.
Az Artisjus éles próbaüzemben teszteli azt az online felületet, amelyen a szerzők rákereshetnek, hogy az elmúlt három évben mely szerzeményeiket játszották le, így ha hibásan vagy hiányosan jelentették be a művet, és ezért nem juthattak hozzá a jogdíjukhoz, akkor érvényesíthetik jogigényüket.
Most 73 ezer azonosítatlan mű után vesztegel körülbelül 830 millió forint azon a számlán, amelyről három év elteltével a közös kasszába kerülnek a beragadt jogdíjak.
Tóth Péter Benjamin, az Artisjus stratégiai és kommunikációs igazgatója a lapnak elmondta: az úgynevezett függő számlára kerülő szerzői jogdíjak már nem öt évig, hanem az uniós szabályok értelmében mindössze három évig elérhetők, utána a zeneszerzők és a dalszövegírók között arányosan felosztják azokat. A jogvédő iroda azonban szeretné, ha a teljes szerzői jogdíjbevételek csaknem 10 százalékát képező azonosítatlan jogdíjak a korábbiaknál gyorsabban és egyszerűbben találnának el jogos tulajdonosaikhoz – tette hozzá.
Az Artisjus online felületén akár hiányos szövegrészlettel, téves vagy rossz címmel bejelentett, valahol elhangzott zenék alkotói is nagyobb arányban találnak majd rá műveikre – ígérik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.